Tajemniczy wirus dziesiątkuje komisariaty

Policjanci w całej Polsce protestują, przynosząc na komisariaty zwolnienia lekarskie. – W Legnicy L4 złożyła już ponad połowa prewencji, za chwilę to zrobią dzielnicowi i drogówka – przekonuje legnicki funkcjonariusz. I zaznacza, że do protestu przyłączyły się jednostki w całym kraju. Tymczasem dowództwo komend w regionie odsyła po informacje do Wrocławia czy Warszawy, gdzie telefony milczą jak zaklęte.

“Psia grypa” – jak nazywają falę zwolnień lekarskich sami policjanci, rozprzestrzenia się z prędkością światła. Wczoraj, gdy o sprawie poinformował nas funkcjonariusz, pragnący zachować anonimowość, usłyszeliśmy, że niebawem we wszystkich powiatowych miastach naszego regionu stróżów prawa zabraknie na ulicach.

– W Legnicy na L4 jest już ponad połowa etatowych pracowników prewencji, za chwilę zwolnienia złożą dzielnicowi i funkcjonariusze drogówki. Zresztą sam zastępca naczelnika drogówki też już to zrobił. Efekt jest taki, że w nocy na każdej zmianie jest tylko jeden patrol – wylicza policjant. – Podobnie jest w innych miastach. W Złotoryi w tej chwili na zwolnieniu jest cała prewencja i dzielnicowi. Od dwóch dni wszystkie interwencje obsługuje drogówka i zapadła decyzja, żeby w nocy nie wystawiać żadnego patrolu – przekonuje.

O podobnych kłopotach mówi się w każdym większym polskim mieście. Fala zwolnień, które wciąż spływają na biurka komendantów to efekt trwającego protestu stróżów prawa, którzy domagają się m.in. podwyżek, rewaloryzacji pensji i powrotu do systemu emerytur pomostowych. Zapalnikiem stały się ponoć plany komendy głównej na zbliżające się obchody Narodowego Święta Niepodległości.

mł. asp. Izabela Burska

– Na policjantów padł blady strach, bo w związku z potrzebą zabezpieczenia manifestacji w Warszawie i innych wielkich miastach, przewidujemy, że będą nas tam ściągać i koszarować. Tymczasem nasze postulaty dotychczas nie zostały rozważone – podkreśla legnicki policjant.

O policyjną pandemię zapytaliśmy rzeczników komend w regionie. Zarówno w Legnicy, jak i Polkowicach, Lubinie czy Złotoryi usłyszeliśmy, że ciągłość służby jest zapewniona. Szerzej o sprawie nikt nie chce rozmawiać, a oficerowie prasowi niczym mantrę powtarzają komunikat, by po informacje w tej sprawie zgłaszać się do komendy głównej lub wojewódzkiej.

– Jest bezpiecznie, aczkolwiek potwierdzam fakt, że funkcjonariusze są na zwolnieniach lekarskich – ucina mł. asp. Izabela Burska z KMP w Legnicy. Ilu mundurowych “zaniemogło”? Tego już przy Asnyka nie ustaliliśmy, bo policjanci tłumaczą, że dziś nie są w stanie oszacować, ilu kolegów ledwie złożyło L4, a ilu właśnie z niego wraca…


Skalę zjawiska dobrze obrazuje zdjęcie, które policjanci rozsyłają jako przykład kolejki po zwolnienie lekarskie.

Jak na trudne pytania reagują przedstawiciele komend we Wrocławiu i Warszawie? Trudno powiedzieć, od wczoraj telefonu nie odebrał bowiem żaden z przedstawicieli tamtejszych sztabów prasowych.

Współpraca: Szymon Kwapiński

Wyświetlonych 2 komentarze
Wyraź swoją opinię
  1. ABC pisze:

    Tak jest najlepiej niech wszyscy idą na L4 wtedy złodzieje dilerka i inni będą sobie działać

  2. Edi pisze:

    A za “psie” pieniądze byś chciał walczyć ze złodziejką, dilerką i innymi + pokolenie JP na 100% co jak im telefon ukradną to pierwsze co na policję lecą

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..