Sztab kryzysowy bezpieczny, prezydent wraca za biurko

Legnicki sanepid poinformował, że badanie na obecność koronawirusa w organizmie komendanta legnickiej straży pożarnej przyniosło wynik ujemny. Oznacza to, że nie mógł on zarazić członków sztabu zarządzania kryzysowego. To z kolei daje zielone światło dla szefów najważniejszych obecnie formacji w mieście, by wrócili do pracy.

Przypomnijmy. Wczoraj miasto obiegła wiadomość, że prezydent Tadeusz Krzakowski poddał się domowej kwarantannie. Decyzja była podyktowana sytuacją rodzinną komendanta PSP w Legnicy Wojciecha Huka. Okazało się bowiem, że kobieta, u której potwierdzono obecność koronawirusa, jest jego krewną. Szef pożarników pojawił się na posiedzeniu sztabu zarządzania kryzysowego, co zrodziło obawę, że mógł zarazić wszystkie obecne tam osoby.

Dziś wiadomo już, że środki ostrożności nie były konieczne. Wyniki badań potwierdziły bowiem, że w organizmie komendanta nie ma obecności koronawirusa. Oznacza to, że może wrócić do pracy, podobnie jak wszyscy uczestnicy posiedzeń sztabu kryzysowego, którzy zdecydowali się poddać domowej kwarantannie. W gronie tym są m.in. także zastępca komendanta PSP, powiatowy inspektor sanitarny, komendant straży miejskiej czy właśnie prezydent nadkaczawskiego miasta.

– Wracamy do swoich obowiązków formalnych. To jednak indywidualna decyzja wszystkich osób – zaznacza Małgorzata Stawiska-Lichota, rzecznik prasowy PSSE w Legnicy, potwierdając wyniki badań komendanta.

– W związku z zaistniałą sytuacją, prezydent Legnicy przerwał domową kwarantannę i wrócił do swoich obowiązków w urzędzie miasta – powiedział nam Arkadiusz Rodak, rzecznik prasowy Tadeusza Krzakowskiego.

Jak ustaliliśmy, podobną decyzję podjęli wszyscy pozostali uczestnicy posiedzeń sztabu zarządzania kryzysowego. Przedstawiciele legnickiego sanepidu informują przy tym, że liczba osób objętych kwarantanną i nadzorem epidemiologicznym w mieście wynosi obecnie ok. 40.

– W dalszym ciągu prosimy zgłaszać do nas wszelkie podejrzenia obecności koronawirusa. Obecnie 9 pracowników sanepidu pracuje wyłącznie, odbierając telefony, przyjmując zgłoszenia i przekazując je odpowiednim służbom. Apelujemy o cierpliwość – zaznacza Stawiska-Lichota.

Przypominamy, że telefoniczny kontakt z PSSE w Legnicy jest możliwy pod numerami tel.: 76 72 45 317 lub 600 312 142.

Dodaj komentarz

*

code