Szpitale potrzebują krwi – RCKiK apeluje do dawców

– W związku z wyjątkową sytuacją i wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych oraz rosnącym zapotrzebowaniem na krew ze szpitali,  zwracamy się do  wszystkich Honorowych Dawców Krwi oraz wszystkich zdrowych osób o zgłaszanie się do Centrum Krwiodawstwa w celu oddania krwi – czytamy w dzisiejszym apelu RCKiK we Wrocławiu. Najbardziej pożądane są  grupy:  O Rh-, O Rh+, A Rh-, A Rh+, B Rh-. 

W ostatnim czasie w wielu centrach krwiodawczych w Polsce znacznie spadły stany krwi, co ma oczywisty związek z epidemią koronawirusa. Nie inaczej jest we wrocławskiej placówce i podległych jej oddziałach terenowych, w tym też w Lubinie. Najbardziej potrzebne są grupy: O Rh-, O Rh+, A Rh-, A Rh+, B Rh-.

– Krwi niestety nie możemy długo magazynować i pobrany koncentrat krwinek czerwonych może być przetoczony pacjentowi tylko przez 42 dni od pobrania, a koncentrat krwinek płytkowych ma termin ważności jedynie 5 dni, dlatego tak ważne jest regularne zgłaszanie się osób do oddawania krwi i pozyskiwanie nowych krwiodawców – czytamy na stronie RCKiK we Wrocławiu.

Przypominamy, że dawcą może być osoba w wieku 18-65 lat, która w ostatnim czasie nie podróżowała do innych krajów, nie miała kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, ciesząca się ogólnie dobrym stanem zdrowia.  Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi, musi być zdrowy, wypoczęty, w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów,  po lekkostrawnym posiłku. Należy też pamiętać o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL.

Dawcy swoje wizyty mogą rejestrować telefonicznie.

Dodaj komentarz