Szczątki niemieckich żołnierzy znalezione w Głogowie

Kolejny dzień trwają prace archeologiczne w fosie przy forcie w okolicach głogowskiego parku linowego. Znaleziono tam groby kilkunastu niemieckich żołnierzy.

Prace poszukiwawcze i ekshumacyjne prowadzi stowarzyszenie POMOST z Poznania. Najpierw archeolodzy znaleźli na miejscu grób masowy, w którym pochowano dwanaście osób. Jak się później okazało ziemia skrywała także pięć pojedynczych pochówków.

– Prace trwają od poniedziałku, dzisiaj mamy trzeci dzień. Najpierw udało nam się odnaleźć grób dwunastu żołnierzy – był to grób masowy, a ciała żołnierzy zostały najprawdopodobniej zawleczone do jednego nieregularnego wykopu. Kolejnego dnia znaleźliśmy pięć grobów pojedynczych, gdzie żołnierze spoczywali na różnych głębokościach i w około metrowych odległościach od siebie – mówi Adam Białas ze stowarzyszenia POMOST.

Oprócz ludzkich szczątków znaleziono także elementy umundurowania, przedmioty osobiste oraz znaki tożsamości, dzięki którym uda się zidentyfikować poległych żołnierzy.

– Musimy przyznać, że prace, które tutaj prowadzimy zaowocowały w wiele znalezisk przybliżających nam historię wydarzeń sprzed ponad siedemdziesięciu lat. Były to głównie elementy wyposażenia żołnierskiego czyli hełmy, guziki od mundurów, paski. Jednak to, co dla nas najważniejsze to wojskowe znaki tożsamości, tak zwane nieśmiertelniki, które pozwolą nam imiennie zidentyfikować ofiary walk o Głogów – dodaje Marcin Michalski ze stowarzyszenia.

Niewykluczone że odkryte zostaną także kolejne mogiły. Archeolodzy cały czas prowadzą prace sondażowe i przeszukują okoliczne tereny.

– Zawsze kiedy zbieramy informacje w archiwach czy od osób starszych, albo pasjonatów liczymy się z tym, że nie ma informacji, szczegółowych, dokładnych. Spotkaliśmy się z relacjami, że napotkamy tu jedynie na porozrzucane kości, ale inny świadek zeznał z kolei, że cała fosa będzie wypełniona trupami. Naszym zadaniem jest ustalenie stanu faktycznego i dokładne sprawdzenie tego terenu oraz odnalezienie wszystkich zwłok, które tutaj spoczywają – mówi Adam Białas.

Znalezione przedmioty zostaną w Głogowie – stowarzyszenie przekazało je tutejszemu Centrum Informacji Turystycznej. Szczątki żołnierzy trafią natomiast na jeden z niemieckich cmentarzy znajdujących się na terenie naszego kraju.

 

 

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..