Do powitania Nowego Roku zostały zaledwie jeden dzień. To okres, w którym dochodzi do największej liczby wypadków spowodowanych fajerwerkami. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z policją, strażą pożarną i inspekcją pracy radzą jak bezpiecznie się z nimi obchodzić. Warto je przeczytać zanim na dobre rozpocznie się sylwestrowa zabawa.
W krajach Unii Europejskiej każdego roku dochodzi do kilkuset wypadków związanych z użyciem fajerwerków. Niektóre z nich są śmiertelne. Przyczyną większości tych zdarzeń jest nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa, najczęściej podczas odpalania baterii, rakiet i petard.
O czym powinniśmy pamiętać?
Pamiętajmy, że nieumiejętne obchodzenie się z fajerwerkami grozi m.in. oparzeniami i skaleczeniami głowy i rąk, urazami oczu, łącznie z utratą wzroku, głębokimi ranami, a nawet urwanymi palcami, uszkodzeniami słuchu. Aby sylwester nie zakończył się tragedią, warto pamiętać o kilku zasadach:
- fajerwerki odpalaj, stojąc z boku i trzymając źródło ognia w wyciągniętej ręce. Nigdy się nad nimi nie pochylaj, dzięki czemu unikniesz wystrzału w twarz, który może być śmiertelny,
- zachowuj bezpieczną odległość, która jest podana w instrukcji obsługi. Oddal się natychmiast po odpaleniu, co uchroni cię przed oparzeniem lub ogłuszeniem,
- odpalaj je wyłącznie na dużych, otwartych przestrzeniach. Bliskość drzew i linii energetycznych grozi pożarem,
- nie odpalaj ponownie niewypału ani nie wracaj do niego. Odczekaj co najmniej 15 minut, po czym umieść go w pojemniku z zimną wodą. Nie podchodź wcześniej, gdyż w każdej chwili może nastąpić opóźniony zapłon,
- nigdy nie rzucaj petardą, gdyż możesz kogoś trafić,
- nie odpalaj petard w ręku. Grozi to utrata palców. Petardę lontową odpal po położeniu na ziemi, petardę draskową połóż na ziemi natychmiast po jej potarciu,
- petardy odpalaj pojedynczo, nigdy klika jednocześnie,
- uważaj na zimne ognie. Pręt może nagrzać się do temperatury nawet 650 stopni Celsjusza,
- nie trzymaj fajerwerków w kieszeniach, gdyż mogą tam wybuchnąć,
- odpalając używaj okularów ochronnych, dzięki czemu zapobiegniesz urazom oczu.
Wszystkie te wskazówki i ostrzeżenia znajdują się również na opakowaniach fajerwerków. Przeczytaj instrukcję obsługi odpowiednio wcześniej, a nie pięć minut przed północą, i bezwzględnie jej przestrzegaj.
Jakie grożą kary?
Niewłaściwe używanie fajerwerków jest wykroczeniem i podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności. Za zakłócanie porządku, spokoju lub ciszy nocnej grozi areszt od 5 do 30 dni lub grzywna od 20 do 5000 zł. Takie same kary możemy ponieść też za nieostrożne obchodzenie się z ogniem lub stwarzanie zagrożenia pożarowego, a także za naruszenie przepisów o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu materiałów łatwopalnych.
Jak kupować fajerwerki?
Przede wszystkim tylko osoby pełnoletnie mogą kupować fajerwerki. Sprzedaż osobom poniżej 18 roku życia podlega karze nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.
Fajerwerki kupujmy wyłącznie od zaufanych sprzedawców. Zwracajmy uwagę na instrukcję obsługi – powinna być napisana w języku polskim oraz zawierać: nazwę i adres producenta lub importera, określenie typu (np. bateria, petarda, rakieta) i klasy wyrobu (kl. 1, 2 lub 3) oraz ostrzeżenia. Przed zakupem upewnijmy się, że produkt nie jest uszkodzony. Nie kupujmy jeśli opakowanie ma pęknięcia, rozdarcia, wgniecenia lub wybrzuszenia, albo wysypuje się z niego materiał pirotechniczny.
Sprzedaż fajerwerków może być prowadzona nie tylko w sklepach, ale też w pomieszczeniach tymczasowych, jednak nie dłużej niż 21 dni w roku. Maksymalna dozwolona ilość wyrobów w takich miejscach to 300 kg. Mogą być one zlokalizowane np. na bazarach czy targowiskach, o ile spełniają określone wymogi.
Gdzie zgłosić nieprawidłowości?
Jest kilka instytucji, które zajmują się czuwaniem nad bezpieczeństwem wyrobów pirotechnicznych i kontrolują ich jakość. Zgłoszenie nieprawidłowości może uchronić nas przed niebezpieczeństwem! Jeśli masz informacje o wyrobach niespełniających wymagań, skontaktuj się z Inspekcją Handlową, która prowadzi ich kontrole. Najbliższy Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej mieści się w Legnicy przy ul. Skarbka 3 (tel. 76 852 27 77, 76 724 51 66)
Produkt niespełniający wymagań można też zgłosić Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów, pl. Powstańców Warszawy 1, 00-950 Warszawa, dnr@uokik.gov.pl. Przypadki sprzedaży wyrobów pirotechnicznych nieletnim, niewłaściwego użytkowania czy naruszania przepisów dotyczących sprzedaży powinniśmy zgłosić na policję.