Święto Wojska Polskiego w Polkowicach

„Wolność przychodzi z lasu” – rekonstrukcja historyczna z czasów II wojny światowej będzie głównym punktem obchodów Święta Wojska Polskiego w Polkowicach, 15 sierpnia.

Obchody organizowane są w parku przy ul. Chocianowskiej, na osiedlu Polkowice Dolne. Rekonstrukcja rozpocznie się o godz. 16.

– Inscenizację wykonają rekonstruktorzy z Grup Historycznych GRH ’39-’45, Gloria Victis oraz Chrobry I ze Zduńskiej Woli – informują organizatorzy wydarzenia z Polkowickiego Centrum Animacji. – Lata 40. XX wieku to burzliwy okres w historii naszego kraju. Inscenizacja to przedstawienie terroru politycznego i historycznego z rąk władzy ludowej i przy pomocy Milicji Obywatelskiej oraz UB. Rekonstruktorzy wiernie odtwarzają sceny związane z wymienionym okresem historycznym dzięki scenografii, strojom, broni i sprzęcie z epoki. Zobaczymy m.in. samochód terenowy Willys, motocykl Dniepr K27, usłyszymy wybuchy granatów oraz wystrzały z broni strzeleckiej.

Zanim jednak rozpocznie się rekonstrukcja, już od godz. 11 zaplanowano w parku wiele innych atrakcji, m.in.: od godz. 14 do 16 – symultanę szachową z międzynarodowym mistrzem Przemysławem Skalikiem; od godz. 12 do 18 – rejestrację potencjalnych dawców szpiku, organizowaną przez Stowarzyszenie HDK i HDSzK 2017 KGHM Polska Miedź S.A. Oddział ZG „Rudna”, a o godz. 13 – wspólny bieg na dystansie 3 km, organizowany przez ZG „Rudna”. Będzie też ognisko połączone ze zbiórką charytatywną.

Fot. PCA

Dodaj komentarz