REGION. Święto Kobiet

urodzionoweDziś Międzynarodowy Dzień Kobiet. Ósmego marca panie świętują w wielu krajach na świecie. W Polsce od czasu transformacji ustrojowej Święto Kobiet powoli zanika. Nadal jednak Polki mogą liczyć na kwiatka lub słodkie co nieco.

Święto Kobiet zostało ustanowionw Stanach Zjednoczonych w 1910 roku jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Postulat utworzenia Międzynarodowego Dnia Kobiet wysunęła Socjalistyczna Partia Niemiec. Między innymi dzięki działalności sufrażystek Świętem Kobiet zainteresowały się kolejne państwa.

W Polsce Dzień Kobiet zaczęto obchodzić po drugiej wojnie światowej. Największy rozkwit święto przeżywało w okresie PRL-u. Organizowano centralne obchody z tej okazji. Przestrzegały go wszystkie zakłady pracy. Panie otrzymywały upominki w postaci rajstop, kawy czy mydła oraz najczęściej pojedynczego goździka. Niestety komuniści zrobili z tego święta raczej narzędzie propagandy.

Centralne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet zniosła w Polsce premier Hanna Suchocka w 1993 roku. Nie wszystkie Polki zgadzają się z tą decyzją, dlatego też utworzyło się w Polsce Porozumienie 8 marca, które organizuje Manify, a więc ogólnopolskie spotkania kobiet i uroczyste manifestacje. Nawiązują one jednak do tradycji międzynarodowej, nie do skrzywionego odbicia tego święta w komunistycznym zwierciadle. Jest on zatem okazją do dyskusji na temat praw, potrzeb i problemów płci pięknej. O swoje interesy kobiety nadal walczyć muszą same, bo ….

Wszystkiego najlepszego drogie Panie od całego zespołu redakcyjnego.

DRM

Dodaj komentarz