Bezpłatne programy zdrowotne dla mieszkańców, a wśród nich m.in. walka z próchnicą u dzieci – uchwałę w tej sprawie na lata 2018-2022 podjęli radni powiatu lubińskiego. Dzięki niej będą mogli zdecydować, które konkretnie programy zdrowotne będą realizowane w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu lubińskiego.
Powiat lubiński od kilku lat realizuje różne programy zdrowotne przeznaczone dla mieszkańców. Ich celem jest poprawa stanu zdrowia i związanej z nim jakości życia mieszkańców powiatu oraz zmiana świadomości zdrowotnej.
– Najważniejsza jest profilaktyka, głośno się zresztą o tym mówi – wyjaśnia przewodnicząca rady powiatu Jadwiga Muział. – Żeby zapobiegać konsekwencjom chorób, to najpierw trzeba się badać – dodaje.
Przyjecie uchwały dotyczącej strategii programów było koniecznością, by móc je następnie szczegółowo opracować. Uwagi mieli radni z klubu PiS. Uchwałę jednak ostatecznie przyjęto.
– Dzisiaj przyjęliśmy strategię, która zawiera ogólne założenia. W perspektywie będziemy się zastanawiać razem z radnymi nad konkretnymi programami zdrowotnymi realizowanymi na potrzeby naszych mieszkańców – mówi przewodnicząca Jadwiga Musiał.
Do tej pory zrealizowano m.in program profilaktyczny zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, wczesnego wykrywania raka prostaty, a także wczesnego wykrywania osteoporozy.
Podczas ostatniej sesji opracowano kolejną strategię programów na lata 2018-2022. Radni powiatu lubińskiego planują między innymi zająć się leczeniem próchnicy zębów u uczniów, a także identyfikacją osób z wysokim ryzykiem nowotworów dziedziczonych. Ponadto powiat będzie realizował program szczepień przeciwko grypie, a także z zakresu pierwszej pomocy dla uczniów szkół średnich.
W tej chwili realizowany jest natomiast program profilaktyki raka szyjki macicy, który skierowany jest do kobiet mieszkających w całym subregionie legnicko-głogowskim. Z bezpłatnego badania cytologicznego mogą skorzystać panie w wieku od 25 do 59 lat czynne zawodowo.
To z całą pewnością dobra inicjatywa, mam nadzieję, że spełni swoją rolę. Niestety, styl życia Polaków pozostawia wiele do życzenia, a co za tym idzie – mamy coraz większe problemy natury zdrowotnej.
Jestem zdania, że takie programy powinny być wprowadzone centralnie. Natomiast, jeśli nie ma takiej woli rządzących – dobrze, że nasi radni podejmują taką inicjatywę. Mam nadzieję, że przyniesie ona oczekiwane korzyści.