Startuje zupełnie nowa szkoła (WIDEO)

Gimnazjum nr 4 (1)Przyszły rok szkolny będzie debiutem nowego liceum w Lubinie. – Startujemy z optymizmem, choć przed nami trudne zadanie – mówi dyrektor nowej placówki Anna Słowikowska. Już w czwartek będzie okazja, aby dowiedzieć się więcej o szkole. Otworzy ona bowiem swoje drzwi dla uczniów kończących właśnie gimnazjum, a także ich rodziców i to nie tylko z Lubina.

Reforma oświaty przeprowadzona przez rząd znacznie zmieniła sieć szkół w całej Polsce, także w Lubinie. Z krajobrazu całkowicie znikają gimnazja (nie będzie naboru do klas pierwszych, naukę w gimnazjum będą kontynuowali jedynie uczniowie obecnie się w nim kształcący – przyp. red.). W Lubinie jedną z ważniejszych zmian jest przekształcenie Gimnazjum nr 4 w nowe III Liceum Ogólnokształcące. Będzie się ono znajdować w budynku przy ulicy Konopnickiej 5, z basenem i boiskami. W liceum będą uczyć ci sami nauczyciele, co w Gimnazjum nr 4. Szkoła będzie miała też tego samego dyrektora, przynajmniej przez dwa najbliższe lata – tak bowiem wynika z założeń reformy.

– Budynek się sprawdził. Od 24 lat znajduje się tu szkoła, najpierw podstawowa, a potem gimnazjum. Jesteśmy przygotowani na prowadzenie liceum, ale będziemy jeszcze doposażać szkołę – mówi Anna Słowikowska, dyrektor Gimnazjum nr 4 i III LO. – Kadra pedagogiczna jest dobrze przygotowana. O nauczycieli się nie boję, bo są ambitni, są też optymistycznie nastawieni – dodaje.

plakatTo właśnie kadra nauczycielska pracowała nad przygotowaniem oferty nowego liceum. Po rozmowach z gimnazjalistami, sprawdzeniu, jakie klasy będą najchętniej widziane, zdecydowano się zaproponować w przyszłym roku szkolnym profile: matematyczno-geograficzny, matematyczno-biologiczny, społeczno-prawny oraz językowy.

– Zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie. W tej chwili trudno wyrokować, czy uda się utworzyć wszystkie cztery klasy. Jednak jeśli będzie dużo chętnych, możemy stworzyć i sześć klas pierwszych, tyle bowiem opuści w tym roku gimnazjum – dodaje dyrektor Słowikowska.

Licealiści będą korzystać z tych samych pomieszczeń co gimnazjaliści i tych samych pracowni naukowych. W budynku szkoły pozostaną bowiem klasy drugi i trzecie gimnazjum. Trzeba będzie dostosować do starszych uczniów projekt e-klas, na które na początku tego roku gimnazjum otrzymało pół miliona złotych dotacji. Według założeń, uczniowie mają się w nich posługiwać zamiast podręcznikami iPadami.

– Pisaliśmy ten projekt pod gimnazjum, więc teraz trzeba będzie go dostosować do liceum. Zobaczymy, jak to wszystko będzie się toczyło – dodaje Słowikowska. – Mamy za sobą 24 lata dobrej opinii. Nasze gimnazjum zawsze stało na wysokim poziomie. Chcemy w liceum kontynuować, to co było najlepsze, co się sprawdziło. Przenieść przyjazną atmosferę. A w przyszłości mamy nadzieję, będziemy konkurencją dla będących od lat na rynku I i II Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie, a być może innych szkół z regionu czy kraju – przyznaje dyrektor nowego III LO.

Żeby przyszli licealiści mieli okazję poznać bliżej nową szkołę, organizowane są drzwi otwarte. III LO zaprasza wszystkich już w najbliższy czwartek, 27 kwietnia, w godzinach 15-17.

Dodaj komentarz