Spór o ulicę 11-go Lutego (WIDEO)

11 lutegoW ocenie Instytutu Pamięci Narodowej należy zmienić nazwy czterech polkowickich ulic: Hanki Sawickiej, Franciszka Zubrzyckiego, Walki Młodych oraz 11-go Lutego. Opinia z IPN była niezbędna do tego, by przeprowadzić proces zmiany ulic.

– O ile trzy pierwsze nazwy ulic nie budzą kontrowersji, bo dotyczą postaci jednoznacznie związanych z komunizmem oraz organu prasowego stalinowskiej konspiracji, to z czwartą jest inaczej – informuje Konrad Kaptur, rzecznik prasowy Urzędu Gminy w Polkowicach. – Według opinii Towarzystwa Ziemi Polkowickiej, wyrażonej na prośbę rady miejskiej „…nazwa 11-go Lutego w żaden sposób nie kojarzy się z propagowaniem komunizmu czy innego ustroju totalitarnego. Jest to nazwa/data, od której zaczęło się osadnictwo powojenne w Polkowicach. Jest to jedyny namacalny ślad, rozpoczynający powojenną historię miasta, do której odnoszą się kolejne pokolenia Polkowiczan…” – cytuje rzecznik.

IPN w swojej opinii z kolei napisał „11 lutego 1945 r., przez oficjalną propagandę (radziecką, a następnie PRL-owską) był uznany za datę wyzwolenia Legnicy i miast regionu spod panowania faszystów. Ze względu na doświadczenie zniewolenia podczas okupacji sowieckiej w latach 1939-1941 i po 1944 roku nie powinno gloryfikować się zwycięstw Armii Czerwonej”.

W najbliższym czasie rady osiedli Staszica i Sienkiewicza przeprowadzą konsultacje z mieszkańcami w sprawie przyszłych nazw ulic. Mieszkańcy będą mieli okazję do zgłoszenia własnych propozycji. Oni też ostatecznie zdecydują o tym, jakie nazwy będą nosić ulice.

Zgodnie z ustawą na zamianę nazw ulic jest 12 miesięcy od momentu wejścia w życie aktu prawnego.

FOT. UG POLKOWICE

  1. jeśli IPN wskazał ulicę do zmiany to zostanie ona zmieniona albo przez urząd miasta albo przez wojewodę, a szukanie teraz co innego ciekawego wydarzyło się 11 lutego nie ma sensu, zaczynają mamić jak za wspomnianego bolszewickiego prlu

Dodaj komentarz