Opublikowany: sob, Sie 24th, 2019

Spacer po filmowej Legnicy

Wrocławska Fundacja Filmowa zaprasza pod kino Ognisko, gdzie rozpocznie się spacer po filmowej Legnicy. Początek wydarzenia, które powinno przypaść do gustu tak zwolennikom nadkaczawskiego miasta, jak i sztuki filmowej, już w środę, 28 sierpnia.

Spacerując legnickimi szlakami filmowymi, poznamy sylwetki najsłynniejszych ludzi kina związanych z miastem, odwiedzimy plenery i obiekty zdjęciowe, które posłużyły jako tło kinematografii, a także posłuchamy, dlaczego dawne kino „Ognisko” było tak ważne dla Dolnego Śląska. Dowiemy się np., gdzie filmowcy odtworzyli zrujnowaną stolicę Niemiec – Berlin i na potrzeby jakiego filmu został tutaj zbudowany Checkpoint Charlie.

Legnica w okresie PRL była niemal w połowie radziecka, a w połowie polska, ponieważ miał tu swoją siedzibę Sztab Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej. Przez kilkadziesiąt lat nazywano ją „Małą Moskwą”. Taki właśnie tytuł nosi słynny melodramat Waldemara Krzystka, rozgrywający się i kręcony w mieście, po którym będziemy wspólnie spacerować, a nagrodzony najważniejszymi trofeami w polskim kinie. Wywodzący się stąd reżyser Krzystek ma wielkie zasługi dla filmowej Legnicy. Podobnie jak kilku aktorów, związanych w różnych okresach z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej. Tutejsza scena teatralna to kuźnia talentów, ale też obiekt zdjęciowy kilku filmów, z jednym oscarowym tytułem na czele.

Legnica zagrała samą siebie w filmach takich, jak „Mała Moskwa”, „Fotograf” Waldemara Krzystka czy „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego, ale niejednokrotnie występowała też na ekranie w innych rolach, przede wszystkim jako Berlin z okresu II wojny światowej.

Oprowadzanie po jednym z najbardziej filmowych miast w kraju jest częścią projektu „Dolnośląskie Spacery Filmowe”. Za spacer odpowiedzialni są Lech Moliński z Wrocławskiej Fundacji Filmowej, a także Tomasz Adamowski – kinoman, pedagog i legniczanin.

Organizatorem wydarzenia jest Wrocławska Fundacja Filmowa, a partneruje mu DCF – Dolnośląskie Centrum Filmowe Wrocław Film Commission Przystanek Dolny Śląsk. Spacer finansuje Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

źródło: UM Legnica

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..