Smog w Jaworze? Smutna buźka!

jawor_tablica_smogJakość powietrza w Jaworze jest dobra? Uśmieszek! Poziom szkodliwych substancji wzrósł? Smutna buźka! Władze miasta zamontowały na siedzibie miejscowego JOK-u tablicę, która ostrzeże mieszkańców przed smogiem.

Choć stacja pomiarowa, która będzie mierzyć poziom substancji szkodliwych w jaworskim powietrzu ma powstać dopiero za dwa lata, w ratuszu już dziś pomyśleli o metodzie ostrzegania mieszkańców. Na budynku Jaworskiego Ośrodka Kultury pojawiła się tablica, która będzie informować o poziomie zanieczyszczenia w zakresie stężeń pyłów zawieszonych PM10, ozonu i tlenków azotu. Urządzenie ma w sposób intuicyjny informować jaworzan, dlatego najświeższe parametry będą przekazywane za pomocą… „buziek”.

– Obecne parametry powietrza są dobre, co jest zobrazowane za pomocą zielonej buźki. Oby taki stan utrzymywał się w Jaworze jak najdłużej – komentuje Emilian Bera, burmistrz Jawora.

jawor_tablica_smog2Władze miasta liczą, że pomysł przypadnie jaworzanom do gustu, a przynajmniej sprawi, że czas oczekiwania na instalację mobilnej stacji pomiarowej (planowane na 2019 r.) upłynie szybciej.

– Zachęcam również do zainstalowania bezpłatnej aplikacji mobilnej NaszePowietrze, dostarczającej informacji o prognozach zanieczyszczeń powietrza i warunków biometeorologicznych dla województwa dolnośląskiego – dodaje burmistrz.

Aplikację można znaleźć TUTAJ.

Dodaj komentarz