Smog może dotknąć każdego z nas. Jak się chronić?

Wiadomo, smog to mgła unosząca się w powietrzu, zawierająca gazy i pyły. Z jednej strony powoduje ją ruch samochodów na naszych drogach, a z drugiej – spalanie węgla lub innych paliw stałych w piecach. Zimą, gdy temperatura spada, a pogoda jest bezwietrzna, jakość powietrza często się pogorsza. To może dotyczyć każdej miejscowości. Jak chronić się przed smogiem? O tym mówi Andrzej Bełda, lekarz chorób wewnętrznych z Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych.

– W skład smogu wchodzą również najróżniejsze tlenki, na przykład, siarki, azotu czy węgla, które zaburzają pracę naszego organizmu – tłumaczy lek. Andrzej Bełda z PCUZ. – Dla przykładu, bezwonny tlenek węgla, nazywany potocznie czadem, wiąże się z hemoglobiną szybciej niż tlen, co prowadzi do niedotlenienia tkanek. Tlenek węgla w smogu nie jest tak niebezpieczny, jak ten, który wydobywa się z nieczyszczonych instalacji grzewczych, bo jego stężenie jest zdecydowanie mniejsze. Mimo tego, związek ten pozostaje nadal niezwykle toksyczny. Stężenie o wartości 0,04 procent przyczynia się, na przykład, do odczuwania silnych bólów głowy, gdy zanieczyszczonym powietrzem oddychamy przez około godzinę.

Smog jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci i kobiet w ciąży. Nasila też objawy wielu chorób, tj. niewydolności serca, cukrzycy, alergii czy innych schorzeń układu oddechowego. Szacuje się, że regularne przebywanie w zanieczyszczonym powietrzu przynosi podobne skutki, co wypalenia ponad czterech papierosów dziennie, nawet, jeśli nie jesteśmy palaczami.

Jak chronić się przed smogiem? Warto śledzić źródła informacji, które pokazują bieżący stan zanieczyszczenia powietrza.

– Jeśli powietrze jest złej jakości, zrezygnujmy z długich spacerów i nadmiernego wietrzenia mieszkań – radzi lek. Andrzej Bełda. – Kiedy stężenie pyłów jest bardzo wysokie, a my musimy przebyć dłuższą drogę pieszo, skorzystajmy z masek antysmogowych, choć w Polsce to rozwiązanie nie jest jeszcze popularne.

Zimą warto regularnie sprawdzać stopień zanieczyszczenia powietrza smogiem za pomocą specjalnych aplikacji dostępnych na smartfony lub na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Źródło: PCUZ

Dodaj komentarz