Opublikowany: czw, Lis 2nd, 2017

Skandal na polowaniu (WIDEO, FOTO)

– Igraszki ze śmiercią to niedopuszczalny wybryk – mówi strapionym głosem Ryszard Bryliński, szef zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Legnicy. To reakcja na ogólnopolską burzę, która rozpętała się w mediach po zamieszczeniu w sieci filmu z tzw. chrztu młodego myśliwego. Autorem nagrania był członek jednego z legnickich kół łowieckich.

Materiał pokazuje wielowiekowy rytuał wejścia nowicjusza do grona pełnoprawnych myśliwych. Ceremonii towarzyszą jednak śmiechy i grubiańskie komentarze. Zdaniem Ryszarda Brylińskiego uroczystość ta powinna wyglądać zupełnie inaczej.

Ryszard Bryliński

– Odbywa się to z szacunkiem dla zwierzyny, dlatego układa się ją w pokocie na prawym boku. Robimy to w zadumie i bez nakryć na głowach – opisuje Ryszard Bryliński, który dodaje, że nawet kolejność układania zwierząt ma tutaj znaczenie. – Najpierw są płowe, później sarny, następnie drapieżniki i ptactwo. Ceremonii asystują sygnaliści, którzy wydają stosowne dźwięki – tłumaczy łowczy okręgowy.

Po nagonce internautów materiał został usunięty z sieci. – To nie był błąd, że ta sprawa wyszła na zewnątrz, ponieważ takie zachowania należy stanowczo piętnować – podkreśla Ryszard Bryliński. – Za sprawą takich ludzi jesteśmy postrzegani, jako banda zdegenerowanych pijaków. Niedawno mieliśmy imprezę z udziałem półtora tysiąca ludzi, przeciwko temu spotkaniu protestowało około piętnastu. Jak pani myśli, kogo pokazały media? Rzeszę uczestników jubileuszu czy garstkę oponentów? Czy jak się pani ubrudzi łyżeczką gówna, to zmyje się pani łyżką wody? No nie! Potrzebne będzie pani całe wiadro! – mówi bardzo obrazowo Ryszard Bryliński, który ubolewa, że za sprawą kilku nieodpowiedzialnych kolegów obrywa się całemu środowisku.

Oświadczenie PZŁ

Ślubowanie, chrzest i pasowanie – to rytuały początkujących myśliwych. – Pamiętam, jak pięćdziesiąt lat temu przechodziłem chrzest myśliwski. Udzielał mi go ojciec, od którego zaraziłem się łowiecką pasją. Doskonale pamiętam ten moment. Wówczas obaj odczuwaliśmy ogromną dumę. Nigdy takim uroczystościom nie powinny towarzyszyć kpiny i szyderstwa, tylko – podkreślam raz jeszcze – szacunek do zwierzyny i pokora wobec całej przyrody – dodaje łowczy okręgowy.

Głos w tej sprawie zabrał także stołeczny PZŁ, który stanowczo potępił incydent. Treść oświadczenia w załączniku. Poniżej link do materiału filmowego ze skandalicznej ceremonii (dostępny już tylko na Fecebooku, na profilu Trójmiasto przeciw myśliwym, skąd pochodzą zdjęcia) oraz archiwalny news TV Regionalna ze stycznia 2016 roku.

https://www.facebook.com/trojmiasto.przeciw.mysliwym/videos/1890359011292326/

.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..