Seniorzy i uczniowie mogą za darmo jeździć MPK (WIDEO)

Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak wydał rozstrzygnięcie nadzorcze w sprawie uchwały o darmowej komunikacji miejskiej w Legnicy. Uczniowie i osoby po 65 roku życia mogą od dziś bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Uchylono jedynie zapis mówiący o bezpłatnych przejazdach w dni, kiedy ogłoszony będzie alarm smogowy.

Takiemu rozwiązaniu od początku przeciwny był Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy, który mówił wprost, że za na darmowej komunikacji, stracą tylko wszyscy mieszkańcy. Bezpłatne przejazdy mają kosztować legnicki budżet ok. 4 mln zł.

– Prezydent Krzakowski od początku był przeciwny wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji w Legnicy i wyraźnie mówił o tym podczas swojej kampanii. Odpowiedzialny polityk musi kalkulować co osiągniemy wydając niemałe pieniądze. Trzeba nagle dołożyć do budżetu 4 mln a jeśli nie znajdziemy tych pieniędzy, trzeba będzie zmniejszyć częstotliwość połączeń i zmniejszyć liczbę linii – tłumaczy Jadwiga Zienkiewicz, zastępca prezydenta miasta Legnicy.

Przypomnijmy. Darmowa komunikacja w Legnicy zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej miała obowiązywać już od 1 marca. Prezydent nie zgadzając się na takie rozwiązanie uchwałę zaskarżył a następnie wojewoda wstrzymał jej wykonanie. Dziś już żadnych wątpliwości nie ma. Darmowa komunikacja dla uczniów i seniorów w Legnicy obowiązuję.

– Wojewoda Dolnośląski uznał, że brak jest podstaw do stwierdzenia nieważności uchwały Rady Miejskiej Legnicy zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia cen i opłat za usługi przewozowe w całości – informuje Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowy wojewody dolnośląskiego.

Zakwestionowany zapis mówi o bezpłatnych przejazdach dla osób, które w razie alarmu smogowego miały jeździć bezpłatnie komunikacją, okazując dowód rejestracyjny.

– Zapis taki uznano za nieprecyzyjny i cytując prawników wojewody: „niepozwalający na niebudzące wątpliwości ustalenie kręgu osób uprawnionych do skorzystania z darmowego przejazdu”. Stąd decyzja o unieważnieniu tego zapisu – dodaje Sylwia Jurgiel.

Z nieodpłatnych przejazdów autobusami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Legnicy mogą korzystać m.in. : uczniowie legnickich szkół oraz osoby po ukończeniu 65 lat. Pozostaję tylko pytanie, czy przez ulgę daną dzieciom, młodzieży i seniorom autobusy w Legnicy nie będą jeździły rzadziej ?

 

Dodaj komentarz

*

code