Senat za obniżką podatku miedziowego

Fot. K. Czerwińska (Kancelaria Senatu)

Senatorowie zaakceptowali przyjętą przez Sejm ustawę, która obniża stawkę podatku od wydobycia niektórych kopalin. Poselski projekt, przegłosowany 12 kwietnia, przeszedł przez wyższą izbę parlamentu bez poprawek.

15-procentowa obniżka podatku miedziowego była jednym z dwóch pomysłów, na którymi debatowali posłowie. Drugi projekt, który nie zyskał poparcia sejmowej większości, zakładał całkowite zniesienie tej daniny.

16 kwietnia senatorowie skierowali ustawę do zaopiniowania przez Komisję Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisję Gospodarki Narodowej i Innowacyjności. Dwa tygodnie temu Konfederacja Lewiatan przekazała Senatowi opinię, w myśl której najlepszym rozwiązaniem jest całkowita likwidacja podatku. Jako alternatywę Lewiatan zaproponował wprowadzenie liniowego podatku w wysokości 14 proc. za tonę miedzi i kilogram srebra, według aktualnych cen tych surowców, a także pomniejszanie podatku uwzględniające kwotę inwestycji dokonywanych przez KGHM. Wysokość podatku nie mogłaby spaść poniżej 3 proc. W drugiej opcji przedstawił naliczanie podatku w oparciu o zysk ze sprzedaży miedzi, a nie – jak to jest obecnie – ilość wydobywanej rudy, z dodatkowym uznaniem podatku za koszt uzyskania przychodu.

Senatorowie nie znaleźli jednak powodów do poprawiania ustawy, co otworzyło jej drogę do prezydenckiego podpisu.

Ważna dla KGHM zmiana prawa zacznie obowiązywać pierwszego dnia miesiąca następującego po 30 dniach od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Jeśli publikacja ta nastąpi jeszcze w maju, niższy podatek będzie naliczany od 1 lipca.

Dodaj komentarz