ŚCINAWA. Nie zaświecą na święta. Tauron się nie zgodził (WIDEO)

img_1249Na ulicach gminy Ścinawa prawdopodobnie nie będzie świątecznego oświetlenia. Samorządowi od roku nie udało się podpisać umowy z Tauronem Dystrybucja, więc teraz firma nie zgodziła się na powieszenie świetlnych ozdób na lampach. Jest jednak jeszcze szansa na pozytywne zakończenie sprawy. Wszystko rozstrzygnie się w poniedziałek.

– Firma Tauron Dystrybucja nie wyraziła w tym roku zgody, byśmy mogli powiesić iluminacje świetlne, przez co ścinawianie nie będą mogli cieszyć się świętami, jak mieszkańcy innych miast – mówi burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. – Myślę, że nie powinniśmy wiązać spraw negocjacyjnych z okresem świątecznym. To cios poniżej pasa i stosowanie praktyk monopolistycznych – dodaje.

Ścinawa negocjuje nową umowę już od prawie dwunastu miesięcy. Poprzednia skończyła się wraz z 2015 rokiem. Początkowo robiła to wspólnie z kilkunastoma innymi gminami. Jednak wszystkie te samorządy, poza ścinawskim, podpisały już porozumienie z Tauronem Dystrybucja.

– Uważamy, że proponowana przez Tauron stawka za utrzymanie jednego punktu świetlnego na poziomie 18,45 zł to za dużo i oczekujemy uzasadnienia tych kosztów. Na razie się nie doczekaliśmy. Płacimy więc Tauronowi tyle, ile według nas powinniśmy płacić, regularnie co miesiąc. Jest to stawka 9,50 zł obliczona przez naszych pracowników – wyjaśnia burmistrz Kosztyła, podkreślając, że firma ustala z każdą gminą inną cenę.

Umowy wciąż nie podpisano. A na lampach w gminie Ścinawa nie zawisną świąteczne, świecące ozdoby. Przynajmniej na razie. Firma Tauron Dystrybucja zaproponowała dzisiaj władzom Ścinawy spotkanie.

– Ścinawa jest jedyną gminą na terenie województwa dolnośląskiego, z którą nie udało się podpisać umowy na eksploatację oświetlenie ulicznego. W tym roku spotkaliśmy się z gminą klika razy. Dzisiaj wystosowaliśmy kolejne zaproszenie, na poniedziałek. Mamy nadzieję, że uda się osiągnąć porozumienie, które będzie satysfakcjonowało obie strony – mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauron Dystrybucja.

Na razie Ścinawa postanowiła ozdobić ulice tam, gdzie może. Nie znajdziemy więc iluminacji na żadnej z 1200 lamp należących do Tauronu. Świąteczne ozdoby zostaną powieszone na trzech lampach znajdujących się bezpośrednio przy ratuszu, należących do gminy. Przyozdobione też zostaną nowe energooszczędne lampy w Parszowicach i Zaborowie – to również własność samorządu.

– Przy kilku naszych obiektach użyteczności publicznej też będziemy wykorzystywać świąteczne iluminacje. Próbujemy reagować na sytuację, żeby Ścinawę ustroić świątecznie. Będą również choinki, które postawimy przy współpracy z Nadleśnictwem Lubin – dodaje burmistrz Kosztyła.

Dodaj komentarz