ŚCINAWA. Drożej za wywóz odpadów

Fot. UMiG Ścinawa
Fot. UMiG Ścinawa

Ścinawscy radni postanowili, że wzrośnie opłata za niesegregowane odpady – z 14 do 20 złotych. Podwyżka będzie obowiązywać od 1 września. Powodem tej zmiany są problemy, jakie ma gmina z osiągnięciem wyznaczonych przez Ministerstwo Środowiska poziomów recyklingu.

Odkąd ścinawski samorząd funkcjonuje w nowym systemie gospodarowania odpadami komunalnymi, ma problemy z osiąganiem wymaganych poziomów recyklingu. Za niespełnienie środowiskowych wytycznych w latach 2013-2014 Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wymierzył gminie karę pieniężną. Na wniosek burmistrza Ścinawy karę zawieszono na pięć lat, ale pod warunkiem podjęcia działań, które doprowadzą do zwiększenia udziału odpadów segregowanych w ogólnej ilości śmieci.

– Z roku na rok wymagany, minimalny poziom recyklingu wzrasta – informuje Anna Haryk, inspektor ds. ochrony środowiska ścinawskiego magistratu. – Gmina nie spełniła wymogów przy najniższych wskaźnikach, nie jest więc możliwe, abyśmy przy zachowaniu status quo byli w stanie sprostać jeszcze wyższym wymaganiom. Dodam, że w roku 2020 minister środowiska narzuca aż pięćdziesięcioprocentowy poziom recyklingu.

Poziom 50 procent recyklingu oznacza, że w danym roku ze wszystkich odebranych odpadów na terenie samorządu, połowę powinny stanowić te segregowane, tj. papier, plastik, szkło.

Do tej pory za odbiór odpadów segregowanych mieszkańcy płacili tylko 2 złote mniej. Ta kwota nie motywowała ich do sortowania śmieci, dlatego radni podjęli decyzję o zwiększeniu opłaty za odpady nie segregowane. Od września wyniesie ona 20 złotych na jednego mieszkańca. Ci, którzy odpady posortują, będą płacić tyle samo, co teraz – 12 złotych od osoby.

Za podjęciem uchwały w sprawie głosowało jedenastu radnych, czterech wstrzymało się od głosu.

– Decyzja nie była łatwa, ale tymi działaniami chcemy zmobilizować mieszkańców do segregowania odpadów – mówi sekretarz miasta i gminy Dariusz Stasiak. – Dodatkowo pracujemy nad likwidacją tzw. niskiej emisji. Spalanie w piecach śmieci, szczególnie w okresie grzewczym, nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Jeśli chcemy mieć czystsze powietrze, musimy być konsekwentni także w kwestii odpadów – dodaje sekretarz.

Mieszkańcy, którzy zdecydują się na segregację śmieci, muszą złożyć nową deklarację.

Dodaj komentarz