ŚCINAWA. Barszcz Sosnowskiego także u nas

barszcz sosnowskiego 2Barszcz Sosnowskiego pojawił się w powiecie lubińskim – podaje lubin.pl. Rósł w Dziewinie, w gminie Ścinawa. W tym roku to pierwszy taki potwierdzony przypadek na naszym terenie. Choć mieszkańcy dzwonią do tutejszych urzędów, to zazwyczaj rośliny, którą wskazują, okazują się nie barszczem Sosnowskiego, a barszczem zwyczajnym lub po prostu koprem.

barszcz sosnowskiegoBarszcz Sosnowskiego, który rósł w Dziewinie, już nikomu nie zagraża. – Pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Ścinawie usunęli go mechanicznie. Dodatkowo, za dwa tygodnie to co nie zostało do końca usunięte, opryskane zostanie środkami chemicznymi – mówi Joanna Krajewska-Niemczyk, zastępca dyrektora departamentu architektury, nieruchomości i rozwoju Starostwa Powiatowego w Lubinie.

W gminie Ścinawa już w ubiegłym roku zgłoszono występowanie barszczu Sosnowskiego, podobnie jak teraz, był to teren sołectwa Dziewin.

– Stwierdzono występowanie rośliny w granicach rowu Skarbu Państwa. Trzykrotnie w okresie trzymiesięcznym zwalczano roślinę mechanicznie i chemicznie. Mimo tych zabiegów, barszcz pojawił się ponownie, najprawdopodobniej z innych nieusuniętych roślin poprzez pylenie – dodaje Joanna Krajewska-Niemczyk.barszcz sosnowskiego 1

Dziewin to na razie jedyne miejsce na terenie powiatu lubińskiego, gdzie natrafiono na barszcz Sosnowskiego.

– Dostajemy zgłoszenia, ale zazwyczaj są to fałszywe alarmy. Mieliśmy ich do tej pory pięć i tylko w jednym przypadku było to siedlisko barszczu Mategazziego. Nie jest on tak niebezpieczny jak Sosnowskiego, ale został usunięty. Była to wczesna faza rozwoju rośliny, jeszcze przed kwitnieniem – mówi Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina. – Na bieżąco monitorujemy sprawę barszczu Sosnowskiego, ale w Lubinie do tej pory ta roślina się nie pojawiła – dodaje.

barszcz 1Również w gminie Lubin nie natrafiono na tę niebezpieczną roślinę, choć urząd na swojej stronie ostrzega przed nią mieszkańców.

Przypomnijmy, że barszcz Sosnowskiego jest bardzo niebezpieczny. W tym roku po kontakcie z tą rośliną w siemianowickim Centrum Leczenia Oparzeń zmarła 67-letnia kobieta.

Ktokolwiek zauważy barszcz Sosnowskiego, powinien zgłosić to do starostwa, urzędu miejskiego bądź gminy – w zależności od terenu, na którym znajduje się roślina. Informacje na temat tej rośliny oraz wytyczne, jak ją zwalczać, można znaleźć na stronie: www.duw.pl/czk/aktualnosci/11049,Komunikat-w-sprawie-barszczu-Sosnowskiego-Heracleum-Sosnowski-Mandel.html

MRT, DCH, lubin.pl

Dodaj komentarz