Badanie przeprowadzono na najmłodszych mieszkańcach powiatu lubińskiego w wieku do lat 18.
– Z każdej gminy mieliśmy grupę dzieci, która została przebadana i z tych 48 dzieci u 44 wykryto za dużą ilość glifosatu. Czyli normy zostały przekroczone. Jedynie u czwórki dzieci ten wynik był w normie – informuje Marta Dykas, kierownik biura promocji w Starostwie Powiatowym w Lubinie.
Gifosat to składnik środka chwastobójczego używanego w rolnictwie. Badania na jego obecność w organizmie zlecono, ponieważ do władz powiatu docierały niepokojące sygnały w tej sprawie. Władze powiatu lubińskiego zapowiadają, że zamierzają teraz podjąć stosowne kroki.
– Napiszemy na pewno prośbę do pełnomocnika wojewody do spraw Zagłębia Miedziowego, żeby zainteresował się tą sprawą, ponieważ zakładamy, że problem nie dotyczy naszego powiatu, ale w ogóle całego regionu – zapewnia Dykas.
Problem jest poważny dlatego, o wynikach badań ma być również powiadomiony Minister Rolnictwa. Władze powiatu lubińskiego mają nadzieję, że ministerstwo zwróci uwagę na to, jakie środki ochrony roślin są stosowane. Starosta planuje również sprawdzić, w której gminie na terenie powiatu problem jest największy.
– Dzisiaj wiemy, że 44 próbki mają poziom przekroczony, natomiast nie wiemy jak bardzo. W związku z tym chcielibyśmy te informacje uzupełnić – dodaje Dykas.
Glifosat zwiększa ryzyko chorób nowotworowych. Negatywny wpływa również na bakterie układu pokarmowego, a w efekcie problemy trawienne, zaburzenia hormonalne, autyzm, depresję czy chorobę Alzheimera.