Ruszy odbudowa ruin głogowskiego teatru (WIDEO, FOTO)

W przyszłym tygodniu rozpoczną się prace związane z odbudową Teatru Miejskiego im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie. Dziś podpisano w ratuszu umowę z wykonawcą.

Umowa opiewa na 20 mln złotych. Inwestycja ma potrwać do końca listopada przyszłego roku, o ile w tym czasie nie pojawią się niespodzianki. Licząca ponad 200 lat budowla powstała bowiem w miejscu średniowiecznych kramów i sukiennic.

Po ponad 70 latach w ruinach głogowskiego teatru miejskiego, znajdującego się tuż obok ratusza, rozpocznie się nowy etap historii tego wyjątkowego zabytku. Wreszcie znalazły się pieniądze na odbudowę obiektu. Umowa z wykonawcą prac opiewa na około 20 milionów złotych. Termin ich zakończenia wyznaczono na koniec listopada 2018 roku. To ostrożne plany.

– Mamy do czynienia z obiektem specyficznym, bardzo zniszczonym, który będzie pod nadzorem konserwatora zabytków – dodaje Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa. – Mogą więc tu być pewnego rodzaju nakazy, przesunięcia. Mówię to z pełną świadomością, żebyśmy 30 listopada (przyszłego roku, przyp. UR) nie chcieli na siłę otworzyć tego obiektu, bo mogą być różnego rodzaju niespodzianki.

Dla wykonawcy to jest także duże wyzwanie, choć jak zapewnia prezes, fima ma doświadczenie w inwestycjach związanych z zabytkami.

– Tutaj spotykamy się z dużo większym wyzwaniem, ponieważ, jak powiedział pan prezydent, budynek jest w stanie szczątkowym – potwierdził Stanisław Tomkiewicz, prezes Pre-Fabrykat Sp. z o.o. – Ale przy odpowiednich środkach i czasie, który będziemy mieli do dyspozycji jestem przekonany o tym, że uda nam się to z sukcesem zakończyć.

Jak już wspomnieliśmy, inwestycja pochłonie około 20 mln złotych. Władze miasta liczą na wsparcie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie bardzo wysoko oceniono projekt odbudowy ruin teatru. Decyzja w tej sprawie ma być znana pod koniec roku. Do tego czasu w budżecie miasta zabezpieczone są środki na realizaję inwestycji, a także środki unijne, będące w dyspozycji urzędu marszałkowskiego, w wysokości 5 mln zł.

Po odbudowie dawny teatr miejski ma być placówką kulturalną, w której odbywać się będą m.in. koncerty i spektakle. Będzie to także centrum konferencyjne. Na widowni zasiądzie około 250 osób.

Zobacz także: 

 

Dodaj komentarz