RUDNA/ŚCINAWA. Wybudzić Polaków z letargu

11listopada-rudna12W całym kraju hucznie obchodzono rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Również w Ścinawie i gminie Rudna świętowano 11 listopada.

W Ścinawie rozpoczęto mszą w intencji ojczyzny, odprawioną w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Później wystąpili laureaci „Muzycznego przeglądu utworów o kraju ojczystym, patriotycznych i harcerskich”. Poczty sztandarowe przeszły w konnej asyście pod pomnik w ścinawskim parku, gdzie złożono kwiaty. Była też wojskowa grochówka i terenowa gra dla dzieci.

Wiele działo się też w Chobieni, do której na obchody gminnego święta niepodległości przybyli mieszkańcy gminy Rudna, przedstawiciele instytucji kultury, biskup senior diecezji legnickiej, starosta powiatowy oraz gminni radni.

Po uroczystej mszy świętej złożono kwiaty pod pomnikiem Ofiar Wojen w Chobieni. Władysław Bigus, wójt gminy Rudna, dziękując za wspólne świętowanie 11 listopada przypomniał, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze. – Po latach odzyskaliśmy pełną wolność, tworząc w 1989 roku nową Polskę. Pamiętajmy, że musimy o nią dbać i zabiegać, bo to nasze wspólne dobro – mówił wójt. – Patriotyzm nie kojarzy się już wyłącznie z czasem wojen i walk, to codzienna praca. W moim przypadku to codzienna służba ludziom, dbanie o sprawiedliwość, równość i dobre życie dla mieszkańców. Dzisiaj atrakcji było wiele, ale ważne jest to, że odbywały się w duchu patriotyzmu, jedności, solidarności, a mieszkańcy oceniają je bardzo dobrze –dodawał.

11 listopada można było podziwiać paradę ułanów na rynku w Chobieni oraz popisy umiejętności żołnierskich. Grupy rekonstrukcyjne zaprezentowały stare umundurowanie oraz zabytkowe pojazdy wojskowe. W Chobieńskim Ośrodku Kultury zaśpiewał zespół Sasanka, a Teatr na końcu świata zagrał premierowy spektakl „Szabla”.

– Przedstawienie jest o walce i poświęceniu Polaków. Próbujemy budzić młodych ludzi z letargu, sprawić, żeby zainteresowali się swoją historią – mówiła Łucja Peregryn.

11 listopada to dobry moment, żeby przypomnieć, że patriotyzm to nie tylko żołnierska walka. Za całokształt pracy gminne animatorki kultury: Katarzyna Przeworska, dyrektor Chobieńskiego Ośrodka Kultury oraz Łucja Peregryn, założycielka i aktorka Teatru na końcu świata z Nieszczyc otrzymały honorowe odznaczenia Zasłużonych dla Kultury Polskiej przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Dzięki pani Katarzynie Przeworskiej mamy w Chobieni kulturę przez duże „K”. Natomiast pani Łucja Peregryn potrafiła zjednać miłośników teatru, przedstawicieli wszystkich pokoleń. Udało jej się stworzyć coś, co nigdy nie powstałoby z urzędu –mówił Władysław Bigus.

Także wójt przyjął podziękowania z 25-lecie pracy w samorządzie.

– Chcemy podziękować wójtowi za 25 lat życia poświęconego nam, mieszkańcom gminy Rudna. Dziś składamy hołd tym, którzy przyczynili się do wolności, niepodległości i lepszego życia Polaków. Panie wójcie, zapisał się pan na kartach życia obywateli naszej małej ojczyzny. Jak wiele zostało zrobione, widzimy codziennie, bo korzystamy z owoców pańskiej pracy – płynęły ze sceny ciepłe słowa pod adresem gospodarza.

Wieczorem mieszkańcy gminy podziwiali tancerzy ognia oraz pokaz fajerwerków.

.

Dodaj komentarz