Opublikowany: pt, Sty 20th, 2017

RUDNA. Gmina inwestuje w uczniów

20170116_przystanekNa nowatorskie rozwiązanie zdecydowali się radni gminy Rudna. Od marca uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogą wnioskować o zwrot kosztów zakupu biletu miesięcznego, niezależnie od wybranej szkoły i przewoźnika.

Program zakłada, że gmina zwróci 90% kosztów biletów miesięcznych uczniom szkół ponadgimnazjalnych, bez względu na to, gdzie dojeżdżają do szkoły i z usług jakiego przewoźnika korzystają.

– Wiem, jakim obciążeniem dla domowego budżetu mogą być codzienne dojazdy do szkół do innych miast. Mówili nam o tym rodzice i uczniowie prosząc o pomoc, dlatego uruchomiliśmy ten specjalny program. To jasny i prosty system, a nam zależy na wspieraniu ambitnej młodzieży, która chce się uczyć. Dlatego jako pierwsi w Polsce zaczynamy refundację kosztów dojazdów do szkół ponadgimnazjalnych. To mądra inwestycja w naszą przyszłość – zapewnia Władysław Bigus, wójt gminy Rudna.

Rodzice mogą już składać wnioski o refundację kosztów zakupionych biletów. Do 10. każdego miesiąca muszą przedstawić fakturę lub rachunek wystawiony na ucznia i dowód zapłaty za bilet za poprzedni miesiąc. Pierwsze pieniądze zostaną zwrócone już w kwietniu, za marzec.

– Mamy na ten cel zabezpieczone pieniądze w budżecie, ale ostateczne i szczegółowe koszty programu poznamy w kwietniu, kiedy minie termin składania wniosków przez rodziców. Będziemy wtedy wiedzieli, ile rodzin zechce z tej pomocy skorzystać. Szacujemy, że program może kosztować około 100 tysięcy złotych rocznie – informuje Joanna Herbut, skarbnik gminy Rudna.

Przyjęte przez gminę Rudna rozwiązania są częścią Lokalnego Programu Wyrównywania Szans Edukacyjnych dla Dzieci i Młodzieży Mieszkańców Gminy Rudna.

Fot. UG Rudna

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..