„Odra – bogactwo naszego regionu” – pod takim hasłem od września 2014 roku uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Rudnej, jak i gimnazjaliści z nadodrzańskich miejscowości powiatu lubińskiego, realizowali swoje zadania. Podsumowanie projektu odbyło się w Centrum Kultury w Rudnej.
Zaangażowani w projekt „Odra-bogactwo naszego regionu” uczniowie mogli realizować zadania na kilku płaszczyznach.
– Każda klasa miała sobie wybrać temat i zadanie z kilku kategorii: miasta, mosty, roślinność i zwierzęta oraz zdjęcia w plenerze. Wykonane zostały plakaty, przeprowadzone różne konkursy dotyczące wiadomości na temat Odry. Do tego włączyliśmy szkoły gimnazjalne z Rudnej, Chobieni i Ścinawy – mówi Ewa Janiszewska, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Rudnej.
Wśród głównych celów projektu było zwiększenie znaczenia Odry w regionie dla rozwoju turystyki i infrastruktury turystycznej, a także promowanie lokalnej przyrody oraz środowiska naturalnego.
– Ten potencjał, leżący w walorach przyrodniczych, trzeba wykorzystać poprzez rozwój i odpowiednie ukierunkowanie ruchu turystycznego – mówi Krystian Kosztyła, burmistrz Ścinawy.
Kolejnym celem projektu było zainteresowanie młodzieży walorami Odry. W ramach posumowania tegorocznej edycji, referat dotyczący możliwości turystycznych wokół Odry wygłosił dr Marek Zawadka, dyrektor Centrum Edukacji Przyrodniczej w Lubinie, a prywatnie historyk odrzański. Przypominał on młodzieży, że niewiele potrzeba, by aktywnie wypocząć w powiecie lubińskim
– Rower, plecak, kanapki, termos i mamy 12 godzin fajnej zabawy. Wystarczy sprawdzić w google, którędy chce się jechać – mówi Marek Zawadka.
Projekt realizowany był pod patronatem Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania „Kraina Łęgów Odrzańskich”. Dodatkowo miał on też za zadanie wypromować nowy kierunek, który ma zostać uruchomiony od września 2015 w Zespole Szkół w Rudnej – technik obsługi turystycznej.
Zobacz też: