Rodzaje regałów magazynowych i ich zastosowanie

 

Wybór regałów magazynowych ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie magazynu. Jeśli zależy Ci na tym, aby łatwo było załadować i rozładować sprzedawane produkty, dobrze przemyśl wybór regałów magazynowych. Jakie są rodzaje regałów magazynowych i które z nich najlepiej sprawdzą się do prowadzenia Twojego biznesu?

Jakie regały magazynowe wybrać i na co zwrócić uwagę?

Ogromne znaczenie dla funkcjonalności magazynu mają najważniejsze cechy Twojego biznesu i sposób, w jaki do tej pory przechowywałaś lub przechowywałeś produkty czy półprodukty potrzebne do działania przedsiębiorstwa. Zanim zdecydujesz się na konkretne regały magazynowe, najlepiej przemyśl kilka najważniejszych kwestii:

  1. Jaki towar będziesz składować na regałach? Ta sama objętość paczek nie oznacza przecież tego samego ciężaru. Aby odpowiednio dobrać obciążenie i wielkość półek w nowych regałach, dobrze rozplanuj ich zagospodarowanie. Inaczej przecież będą załadowane półki w hurtowni poduszek i kołder, a inaczej – w sklepie ogrodniczym.
  2. Jak zapakowane są produkty przechowywane na półkach? Przedsiębiorcy najczęściej składują towar w opakowaniach zbiorczych (na przykład w kartonach lub skrzynkach) albo na paletach. Zdarza się jednak i tak, że produkty przechowywane są pojedynczo (to tzw. przechowywanie luzem).
  3. Jak załadowywane i rozładowywane będą regały w Twojej firmie? Odpowiedź na to pytanie w dużej mierze zależy od wielkości i ciężaru magazynowanych towarów, a także od sposobu ich przechowywania (luzem lub w opakowaniach zbiorczych). Załadunek może odbywać się ręcznie albo w sposób zautomatyzowany.
  4. Jak do tej pory funkcjonował magazyn? Wnioski, które nasuną Ci się po odpowiedzi na to pytanie, wyraźnie pokażą, co działało dobrze, a jakie rozwiązanie warto byłoby zmienić lub dopracować. Dzięki nim łatwiej będzie Ci wybrać nowe regały magazynowe, które poprawią funkcjonalność magazynu. O odpowiedź na to pytanie koniecznie poproś także swoich pracowników, zwłaszcza tych wykonujących obowiązki na terenie magazynu. Pod uwagę weź między innymi: zarządzanie przepływem towarów i szybkość ich rotacji, wielkość magazynu, a także dotychczasową technologię magazynowania.

Dynamiczne czy statyczne regały magazynowe – jakie sprawdzą się w Twojej firmie?

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje regałów magazynowych – dynamiczne i statyczne. Te pierwsze wyróżnia mobilność, którą docenia się w wielu branżach, np. w takich, w których w sezonie magazyny zapełniają się jeszcze bardziej. Jeśli wiosną Twój magazyn przepełniają doniczki z sadzonkami albo w okresie przed Bożym Narodzeniem jest w nim więcej zabawek niż w pozostałych okresach roku, regały dynamiczne to dobry wybór.

Do regałów dynamicznych można zaliczyć między innymi modele na kółkach i na szynach. Takie meble do przechowywania ułatwiają dostosowanie przestrzeni magazynowej do aktualnych potrzeb. Z kolei regały statyczne nie są przesuwne. Najpopularniejsze z nich to regały przymocowywane do ściany i stabilne regały wolnostojące.

Rodzaje regałów magazynowych statycznych – czym się różnią?

Do wyboru masz trzy najpopularniejsze rodzaje statycznych regałów magazynowych:

  1. Regały półkowe. Dają bardzo dużo możliwości dopasowania do indywidualnych potrzeb. Do wyboru są meble magazynowe w różnych rozmiarach i z różną liczną półek. Ich sekret polega na wytrzymałej ramie, belkach i wspornikach, które można przestawiać, tak aby uzyskać półki o pożądanej wysokości. Regały półkowe można uzupełnić też o praktyczne dostawki modułowe. Ten model statycznego regału magazynowego najlepiej sprawdza się do towarów o małej lub średniej wadze, które przechowuje się w opakowaniach zbiorczych albo pojedynczo.
  2. Regały paletowe. Jak sama nazwa wskazuje, na regałach paletowych przechowuje się duże i ciężkie towary na paletach. Załadunek i rozładunek tego rodzaju regałów prowadzi się za pomocą wózków widłowych. Regały paletowe zbudowane są z pionowych ram i poziomych belek. Niektóre z nich wzbogacono też w półki siatkowe. Najważniejszym wyróżnikiem tego rodzaju statycznych regałów magazynowych są też detale, które ułatwiają wykonywanie prac magazynowych z użyciem wózków widłowych – mowa na przykład o odbojnicach i wciągnikach do palet.
  3. Regały wspornikowe. Ich ogromną zaletą jest otwartość, która umożliwia załadowanie na nie nawet bardzo dużych i bardzo ciężkich towarów. Regały wspornikowe ze względu na kształt słupów dzielimy na jednostronne (w kształcie litery L) i dwustronne (w kształcie odwróconej litery T). Poza słupami regały wspornikowe składają się też z belek wspornikowych.

Dobrze przemyślany wybór regałów magazynowych pozwala zaplanować funkcjonalne przechowywanie sprzedawanych produktów czy półproduktów niezbędnych do pracy zakładów produkcyjnych. Niezależnie od tego, co jest składowane w magazynie Twojej firmy, każdy regał magazynowy wybieraj z rozmysłem. Dobrze zorganizowany magazyn oznacza sprawne załadowywanie i rozładowywanie towarów z półek, a także łatwość odnajdywania produktów i poruszania się po magazynie.

Dodaj komentarz