Opublikowany: wt, Lip 25th, 2017

Remontują magnes na inwestorów

Rozpoczął się remont od dawna nie używanej bocznicy kolejowej, położonej przy ścinawskich terenach inwestycyjnych. Za jej modernizację zabrała się firma Total Polska, która zamierza korzystać z kolejowej infrastruktury w Ścinawie.

Total Polska doprowadził do rozpoczęcia remontu na podstawie porozumienia z właścicielem bocznicy, czyli PKP Polskimi Liniami Kolejowymi. Bliskość linii kolejowej nr 273, która jest jedną z głównych magistral kolejowych w Polsce, sprawiła, że ścinawskie przedsiębiorstwo postanowiło zmienić stosowany przez siebie sposób transportu surowców i produktów z samochodowego na kolejowy.

Żeby towarowe składy mogły się tędy swobodnie poruszać, konieczne jest wykarczowanie terenów wzdłuż bocznicy, wymiana nienadających się już do dalszej eksploatacji torów i spróchniałych podkładów oraz wzmocnienie nasypów pod nowe elementy torowiska.

Fot. UMiG Ścinawa

Z modernizacji skorzysta nie tylko Total Polska.

– Bardzo nas cieszy ta inwestycja, ponieważ remontowana bocznica kolejowa bezpośrednio sąsiaduje z naszymi terenami aktywności gospodarczej, a to znacznie zwiększa ich atrakcyjność – mówi burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.

Gmina szykuje się już do uzbrajania terenów swojej strefy inwestycyjnej. Pomoże jej w tym unijne dofinansowanie w wysokości prawie 5 mln zł. Przetarg na budowę niezbędnej infrastruktury ogłoszony zostanie za około miesiąc. Wyłoniony w nim wykonawca będzie miał za zadanie zbudować drogi wewnętrzne wraz z rondami i chodnikami, doprowadzić do działek inwestycyjnych sieć energetyczną, gazową, wodociągową i kanalizacyjną, wybudować oświetlenie.

– Przewidujemy, że prace dotyczące uzbrojenia strefy potrwają do końca przyszłego roku, a pierwsi inwestorzy powinni pojawić się na początku 2019 roku – mówi Przemysław Linda, kierownik referatu inwestycji i rozwoju w ścinawskim ratuszu.

Sama bocznica ma być oddana do użytku już na początku września.

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..