REGION/KRAJ. Janosik nielegalny. Raczyński miał rację

sesja radni all 1Przepisy o „janosikowym” są niezgodne z konstytucją – uznał Trybunał Konstytucyjny argumentując, że nie gwarantują one województwom zachowania istotnej części dochodów własnych dla realizacji zadań własnych. „Janosikowe” to specjalny podatek, jaki płacą najbogatsze samorządy w Polsce na rzecz tych najuboższych.

Podatek miał doprowadzić do zniwelowania różnic pomiędzy poszczególnymi regionami. TK uznał, że cały system obliczania „janosikowego” jest tak zły, że nie ma co poprawiać. Uznał, że oparty jest na systemie niekonstytucyjnym – zaprzeczając konstytucyjnym wartościom – i nakazał zmianę „janosikowego” w terminie 18 miesięcy.

GórzyńskiLubin jako pierwszy samorząd w Polsce odmówił w tym roku zapłaty 2 mln 400 tys. zł. z tytułu podatku do skarbu państwa. Tak podczas sesji zdecydowali miejscowi radni przeznaczając kwotę z podatku na inne cele społeczne w mieście. W tym roku samorządy z Zagłębia Miedziowego miały zapłacić najwyższe dotychczas „janosikowe”. Wynika to z faktu, że podatek ten naliczany jest na podstawie dochodów jednostek samorządu terytorialnego sprzed dwóch lat. W 2012 roku do samorządowych kas wpłynęły podatki za historycznie wysoki zysk KGHM.

Skargę do TK złożył Sejmik Województwa Mazowieckiego, które w ramach „janosikowego” przekazało na rzecz biedniejszych samorządów w sumie prawie 6,4 mld zł, co doprowadziło je na krawędź bankructwa.

 SZAT/fot.DRM

Dodaj komentarz