REGION/KRAJ. Dziś Wigilia Bożego Narodzenia

IMG_3459Świętowanie rozpoczniemy dziś wraz z pierwszą gwiazdką na niebie. 24 grudnia – Wigilia Bożego Narodzenia, wieczerza wigilijna, gwiazdka – w tradycji polskiej jest najbardziej uroczystym i wzruszającym wieczorem w ciągu roku.

Wigilia to dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „vigilia”, czyli czuwanie, stanie na straży. Istotą tego dnia jest przyjście na świat Chrystusa jako człowieka, dlatego też mocno akcentowany jest element rodzinny. Ten szczególny czas spędzamy w gronie najbliższych.

Wieczerza wigilijna tradycyjnie rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki na niebie, symbolizującej Gwiazdę Betlejemską, która prowadziła Trzech Króli do narodzonego Jezusa. Kolację rozpoczyna się od odczytania fragmentu Ewangelii św. Łukasza, wspólnej modlitwy, życzeń i przełamania się opłatkiem.

Na stole przykrytym obrusem, pod którym zostawiamy sianko, powinno znaleźć się 12 potraw. Do najpopularniejszych zaliczamy barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami oraz karpia.  Pamiętać należy również o zostawieniu pustego miejsca przy stole. Jest ono przypomnieniem tego, że Maryja z Józefem nie znaleźli miejsca, zostali odtrąceni.

Zwieńczeniem wieczoru jest rozdanie długo oczekiwanych, szczególnie przez maluchy, prezentów, które zostawiamy pod choinką. Dodatkowo o pół­no­cy we wszyst­kich pol­skich ko­ściołach od­pra­wia­ne są uro­czy­ste msze, tzw. pa­ster­ki, upamiętniające oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem.

SZAT

Dodaj komentarz