REGION. Związkowcy w trosce o pracowników marketów

zakupy– Nie rób zakupów na ostatnią chwilę, nie kupuj 24 i 31 grudnia! – apeluje Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80” w imieniu pracowników największych sieci handlowych w Polsce.

Związkowcy organizują ogólnopolską kampanię przed sklepami wielkopowierzchniowymi od 2010 roku.

– Jako pierwsi wyszliśmy z inicjatywą skrócenia czasu pracy sieci handlowych – stwierdza Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej „Sierpnia 80”. – Ja pamiętam jak zaraz po maturze, czyli w 2006 roku pracowałem w supermarkecie. W Wigilię pracowało się do godziny 20, a w Sylwestra jeszcze dłużej. Pracując tak długo nic się nie miało z tych szczególnych dni – opowiada Kosela.

Związkowcy chcą skrócenia czasu pracy w Wigilię i Sylwestra tak, by ludzie tam pracujący mogli sobie pozwolić na świętowanie w normalnych godzinach. Na razie jednak ustawodawcy nie zamierzają zrealizować tego postulatu, dlatego związkowcy apelują: „Nie rób zakupów 24 i 31 grudnia. Tu pracują ludzie, którzy też mają swoje rodziny i chcą z nimi spędzić święta”.

kosela-znicz1Według związkowców, poprzednie akcje przyniosły pewne pozytywne dla pracowników skutki.

– W tym roku, dzięki naszym poprzednim akcjom i nagłaśnianiu tematu oraz w wyniku rozmów z pracodawcami nie ma już takiego barbarzyństwa i większość sieci handlowych zamyka się o godzinie 14 mówi Elżbieta Fornalczyk, przewodnicząca WZZ „Sierpień 80” w jednej z sieci handlowych. – Nie oznacza to jednak, że pracownica lub pracownik  marketu są o 14 wolni. Rozliczenie, zabezpieczenie, posprzątanie i dojazd do domu zajmują średnio od godziny do dwóch – dodaje.

– Naprawdę można się obejść bez zakupów 24 i 31 grudnia. Wystarczy być mądrym oraz zorganizowanym i wszystko zaplanować i wcześniej zrobić sobie listę zakupów. Czy to naprawdę takie trudne? – pyta rzecznik WZZ „Sierpień 80”. – Skoro dzielimy się opłatkiem przy swoim rodzinnym stole, to zadbajmy i o to, by taką możliwość dzielenia się nim w pełnym rodzinnym gronie mieli pracownicy sieci handlowych. Prosimy, nie rób zakupów na ostatnią chwilę, nie kupuj 24 i 31 grudnia – apeluje Patryk Kosela.

DRM/ FOT. ARCHIWUM

Dodaj komentarz