LEGNICA/LUBIN. Zarzuty w sprawie bulwersującej reklamy wódki (WIDEO)

IMG_20151130_111232Rok za kratkami może spędzić Marta S. 28-latka, która stworzyła bulwersującą reklamę wódki ” Żytnia extra” z użyciem słynnej fotografii Krzysztofa Raczkowiaka, pokazujące wydarzenia ze Zbrodni Lubińskiej. Kobieta będzie musiała zapłacić także grzywnę.

Przypomnijmy, że bulwersująca reklama pojawiła się w sierpniu tego roku na stronie „Żytnia Ekstra” na profilu społecznościowym. Wykorzystano w niej zdjęcie Krzysztofa Raczkowskiego, przedstawiające grupę ludzi niosących postrzelonego przez milicję podczas Zbrodni Lubińskiej w 1982 r. Michała Adamowicza, członka „Solidarności”. Zdjęcie podpisane było „Kac Vegas? Scenariusz pisany przez Żytnią”. Zdjęcie wywołało falę krytyki. Autorką reklamy jest 28-letnia Marta S., która usłyszała zarzuty.

– Marta S. dokonała pomówienia pokrzywdzonego o określone właściwości i zachowania, poprzez publikacje zdjęcia z jego wizerunkiem, wykonanego 31 sierpnia 1982 roku podczas wydarzeń lubińskich opatrzonego logo wódki oraz komentarzem sugerującym negatywne nastawienie właściwości, czym mogła go poniżyć w opinii publicznej – mówi prokurator Dariusz Nowak.

Marta S., pochodząca z Olsztyna, przyznała się do popełnienia przestępstwa i złożyła obszerne wyjaśnienia. Stwierdziła, iż jest jej bardzo przykro w związku z zaistniałą sytuacją. że jednym błędem spowodowała całą lawinę wydarzeń, które dotknęły nie tylko osoby pokrzywdzone, ale również jej pracodawców i rodzinę. Bardzo żałuje tego co się stało. Treść jej wyjaśnień przytoczono powyżej.IMG_20151130_112842

Marta S. nie odpowie za naruszenie praw autorskich.

– Wykonanie fotografii z wydarzeń lubińskich nastąpiło w okresie obowiązywania ustawy z dnia 10 lipca 1952 r. o prawie autorskim. Przepisy te obowiązywały do dnia 24 maja 1994 r., tj. do momentu wejścia w życie aktualnie obowiązującej ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ustawa ta rozróżniała takie pojęcie jak fotografia reporterska. Analiza ustawy z 1952 r. wskazuje, iż nie stanowiły przedmiotu prawa autorskiego reporterskie zdjęcia fotograficzne – mówi Liliana Łukasiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Za przestępstwo zniesławienia Marcie S. grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 1 roku.

MAK

Dodaj komentarz