REGION. Województwo bez marszałka.

sejmik1Nowa koalicja  w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego przyjęła dymisję dotychczasowego marszałka Rafała Jurkowlańca, ale nie powołała jego następcy.

Proponowany na to stanowisko Cezary Przybylski nadal jest bowiem starostą bolesławieckim, a politycy nie mieli pewności czy na fotel marszałka można go powołać przed przyjęciem jego rezygnacji przez powiatowych radnych Bolesławca. Ostatecznie wczorajszą sesję sejmiku przerwano i dopiero dziś ma się odbyć głosowanie w tej sprawie (ok. 12.00 rada powiatu bolesławieckiego ma rozpatrzyć rezygnację starosty).Zdecydowanie skuteczniej nowa dolnośląska koalicja PO, SLD, PSL i Obywatelskiego Dolnego Śląska zadziałała w przypadku prezydium sejmiku. Odwołanego Jerzego Pokoja zastąpiła jego  klubowa koleżanka z Platformy Obywatelskiej Barbara Zdrojewska.

zdrojewska1
Barbara Zdrojewska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Przeprowadzenie zmian w zarządzie województwa raczej nie będzie trudne. Teoretycznie koalicjanci mają 29 głosów w 36-cio osobowym sejmiku. Odpowiedź na pytanie czy sejmikowa Platforma jest jednolita da głosowanie w sprawie marszałka. Nawet jeśli nie, głosy ODŚ, SLD, PSL i „lojalnej” Jackowi Protasiewiczowi części PO wystarczą, by zarząd w nowym kształcie powołać. Stanowisko w zarządzie województwa oprócz Cezarego Przybylskiego mają objąć także Jerzy Tutaj, podobnie jak marszałek związany z PO, Jerzy Michalak z obozu ODŚ Rafała Dutkiewicza, Radosław Mołoń z SLD oraz Włodzimierz Chlebosz z PSL. Sesja rozpocznie się o godz. 16.00.

przybylski1
Cezary Przybylski
kolaicja1
Sesję sejmiku poprzedziło zawarcie umowy koalicyjnej przez PO, PSL, SLD i Obywatelski Dolny Śląsk.

Dodaj komentarz