Region przelewa krew dla Julki (WIDEO)

RCKiK krew zbiórka dla Julii SołogubyJuż w kilku miastach trwa się zbiórka krwi dla 10-letniej Julki Sołoguby, u której niedawno wykryto ostrą białaczkę szpikową. Każdy może pomóc.

O poruszającej historii młodziutkiej mieszkanki Koźlic w gminie Rudna pisaliśmy TUTAJ. Dziewczynka zaledwie kilkanaście dni temu dowiedziała się, że choruje na ostrą białaczkę. Od razu trafiła do szpitala i na chemioterapię. Teraz czekają ją cztery tygodnie przerwy i kolejna chemioterapia.

– Postanowiliśmy pomóc i zorganizowaliśmy zbiórkę krwi – mówi Zbigniew Młotek z Klubu Honorowych Dawców Krwi „Serce Górnika”. – Akcja potrwa do piątku, 19 maja. Krew zbieramy w oddziale RCKiK w Lubinie oraz w oddziałach terenowych w Legnicy i Głogowie. Do akcji przyłączyli się też koledzy z klubów z Wrocławia – dodaje.

Dla Julki krew zbierana będzie także 17 czerwca. Tym razem w jej rodzinnej miejscowości, w której stanie specjalny autobus RCKiK. Sąsiedzi rodziny dziewczynki tego dnia organizują też imprezę charytatywną.

Każda kropla krwi jest na wagę złota, a pomóc może każdy. Wystarczy przyjść do oddziału centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa w wyznaczonych godzinach.

krew-akcja-RCKiK-Serce Górnika– Każdy, kto chce oddać krew, musi być zdrowy, ważyć co najmniej 50 kilogramów i mieć szczere chęci. Należy przyjść z dowodem osobistym, po lekkim śniadaniu. Nie można mieć w ostatnim czasie robionych tatuaży, przekłuć ciała ani kontaktu z osobami chorymi na wirusowe zapalenia wątroby wszelakich typów. Badania takie jak gastroskopia i kolonoskopia również odraczają krwiodawcę na pół roku. I to właściwie wszystko – wylicza Joanna Jarmolińska z lubińskiego oddziału RCKiK.

Jeśli ktoś chce pomóc Julce, nie musi mieć określonej grupy krwi. Nawet jeśli nie trafi ona bezpośrednio do dziewczynki, może uratować życie komuś innemu.

– Potrzeby są ogromne – przyznaje Jarmolińska. – Dolny Śląsk ma bardzo dużo szpitali. Są autostrady, kopalnie i inne zakłady, więc zużycie krwi jest duże. Średnio Lubin zużywa na dwa szpitale 300-350 jednostek krwi miesięcznie. Dziennie musi więc przyjść średnio dziesięciu dawców krwi, żeby szpitale mogły spokojnie funkcjonować – dodaje.

Adresy i godziny pracy stacji RCKiK dostępne są na ich stronach internetowych:

LEGNICA

LUBIN

GŁOGÓW

Dodaj komentarz

*

code