Senność, apatia, wymioty oraz drgawki, to mogą być pierwsze objawy udaru cieplnego u psa. Weterynarze apelują, aby dbać o swojego pupila w szczególnie okresie lata, gdy temperatury za oknem wzrastają do 30 stopni Celsjusza.
W dzisiejszych czasach czworonogi towarzyszą ludziom niemalże w każdej sferze życia. Podczas codziennego joggingu, na zakupach czy w drodze do pracy. Trzeba jednak pamiętać, że kiedy za oknem panuje 30 stopniowy upał, jedna godzina spędzona w nie klimatyzowanym aucie może być dla psa zabójcza.
– W zamkniętym samochodzie, który stoi w pełni słońcu może panować temperatura do 70 stopni Celsjusza. Ta temperatura dla psa jest nie do zniesienia – mówi Jerzy Tureniec, lekarz weterynarii
Nieregularny i płytki oddech, senność, apatia czy ciemnoczerwony kolor języka i dziąseł. To mogą być pierwsze objawy udaru cieplnego u psa. Należy wtedy jak najszybciej schłodzić organizm czworonoga.
– Zimne okłady, kąpiel i wizyta u weterynarza, który poda zwierzęciu kroplówkę – dodaje Jerzy Tureniec
Udar może spowodować u psa zapalenie opon mózgowych. Dlatego warto pamiętać o codziennych małych czynnościach, które pomogą czworonogowi przetrwać upału, taki jak :Miska z zimną wodę, cień, czy włączona klimatyzacja, kiedy zostawiamy czworonoga samego w domu.
W czasie upałów nie powinno się również zakładać psu kagańca, gdyż poprzez ziajanie schładza on swój organizm. Najbardziej narażone na udar cieplny to psy z krótkimi pyskami oraz te z długą i gęstą sierścią.