REGION. LSSE zwiększa swój zasięg

IMG_6335Rząd zdecydował, że Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna poszerzy swój zasięg. Rada ministrów kilka dni temu przychyliła się do wniosku ministra gospodarki i już za osiem dni tereny położone w Legnicy, Legnickim Polu, Polkowicach, Głogowie, Kostomłotach i Miłkowicach wejdą w skład gospodarczej enklawy.

Jak tłumaczy Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki i zarazem nr 10 na liście kandydatów PSL do Europarlamentu, teraz strefy będą się koncentrować na pozyskiwaniu inwestorów z tzw. obszaru małych i średnich przedsiębiorstw. Chodzi przede wszystkim o ożywienie polskiego kapitału, by i on mógł korzystać z przywilejów, jakie daje obecność w strefie gospodarczej. Tymczasem w LSSE aż 75 proc. podmiotów stanowi kapitał niemiecki. Jego największa koncentracja jest w polkowickiej podstrefie, gdzie działają duzi inwestorzy.

Odwrotnie może być w nowej, miłkowickiej podstrefie, która może zaproponować swe tereny mniejszym inwestorom, bo w przypadku tak niedużej i niezamożnej gminy nawet kilkadziesiąt nowych etatów ma duże znaczenie. – Rozszerzenie stref ma pomóc w przełamaniu monokultury przemysłowej i niwelowaniu ewentualnych problemów, związanych na przykład z zamykaniem dotychczas istniejących zakładów pracy – tłumaczy Ilona Antoniszyn-Klik.

Na terenach przyłączonych do LSSE, w perspektywie kilku najbliższych lat, powinno powstać około 4730 nowych miejsc pracy, a w jej otoczeniu następne 1180 etatów. Jeszcze w tym miesiącu do LSSE zostanie włączonych 156 hektarów. Powstaną trzy nowe podstrefy: Miłkowice, Kostomłoty i Polkowice.

W Legnickim Polu firma Faurecia z branży motoryzacyjnej zrealizuje nową inwestycję polegającą na zainstalowaniu nowych linii produkcyjnych do wytwarzania innowacyjnych produktów branży automotive, wykorzystywanych w samochodach klasy premium, takich marek jak BMW czy Audi. Przedsięwzięcie to ma się przyczynić do powstania 175 nowych miejsc pracy, przy nakładach inwestycyjnych w wysokości 24,60 mln zł. Utrzymanych zostanie 166 etatów. Planowany termin zakończenia projektu to 31 grudnia 2015 r.

Inna firma z branży motoryzacyjnej – Sitech – wdroży w Głogowie nowoczesne rozwiązania technologiczne do produkcji ulepszonych stelaży siedzisk samochodowych. Inwestycja powinna zapewnić co najmniej 32 nowe miejsca pracy, przy poniesionych nakładach inwestycyjnych na poziomie 20,1 mln zł. Utrzymanych zostanie 67 etatów. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to 31 grudnia 2017 r.

JOM

Dodaj komentarz