REGION. Do przedszkola według nowych zasad

IMG_0233 Rekrutacja do przedszkoli będzie w tym roku prowadzona wg nowych zasad. 19 stycznia weszły w życie nowe przepisy. Sejm uchwalił tzw. ustawę rekrutacyjną. Pierwszeństwo w przyjęciu do publicznych przedszkoli będą mieli mieszkańcy gminy, w której placówka się znajduje. Jednocześnie cała procedura naboru ulegnie uproszczeniu.

Oprócz obowiązujących do tej pory kryteriów pierwszeństwa, jak wielodzietność i niepełnosprawność w rodzinie, czy też samotne wychowywanie, doszło kryterium adresu zamieszkania rodziców wskazanego w zeznaniu PIT.

raczynski19– Miasto co roku płaci za stworzenie miejsc w przedszkolu. Ci, którzy nie wnoszą podatków do miasta czerpią korzyści nie utrzymując tej placówki. Rząd wprowadził wreszcie takie rozwiązanie i my z niego skorzystamy- mówi prezydent Lubina Robert Raczyński.

Nowości, jakie wprowadza ustawa o systemie oświaty to wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Nakazał on znowelizowanie obowiązujących przepisów w taki sposób, aby ustawa o systemie oświaty w sposób jednolity określała zasady naboru do publicznych przedszkoli. Ponadto rodzice przedszkolaków już uczęszczających do danej placówki nie będą musieli składać na kolejny rok szkolny nowej deklaracji, a jedynie wyrazić chęć przedłużenia poprzedniej.

W Lubinie funkcjonuje 13 przedszkoli miejskich, uczęszcza do nich prawie 2,5 tys. dzieci.

SZAT

Dodaj komentarz