Ponad 95 proc. wojcieszowian, którzy oddali ważne głosy w referendum, woli być mieszkańcami powiatu jeleniogórskiego niż złotoryjskiego. Jednak z powodu zbyt małej frekwencji referendum jest nieważne.
Do urn w Wojcieszowie poszły 892 osoby, czyli 29,4 proc. spośród wszystkich uprawnionych do głosowania, których było 3 034. Żeby referendum było ważne, musiało wziąć w nim udział co najmniej 30 proc. osób, które miały do tego prawo. Do uzyskania wymaganej frekwencji zabrakło więc zaledwie 19 głosów.
Zdecydowana większość głosujących, bo aż 838 osób, na pytanie „Czy jest Pan/Pani za podjęciem działań zmierzających do przyłączenia Gminy Wojcieszów do powiatu ziemskiego Jelenia Góra” odpowiedziała „tak”. Odmiennego zdania były zaledwie 43 osoby, a 11 głosów było nieważnych.
– Moim zdaniem wojcieszowianie i tak odnieśli duży sukces, idąc na głosowanie. Trzeba wziąć pod uwagę, że mamy okres wakacyjny i część osób już wyjechała – uważa Łukasz Horodyski, jeden z inicjatorów referendum w Wojcieszowie. – Ponadto w mieście jest wielu mieszkańców zameldowanych, którzy od dłuższego czasu przebywają za granicą. Na przykład w budynku, gdzie mieszkam, zameldowanych jest 11 osób, z czego aż pięć nie na stałe. Polacy za granicą mogą wziąć udział w wyborach, ale w referendum już nie – dodaje.
Co dalej z planami odłączenia Wojcieszowa od powiatu złotoryjskiego? – Musimy się spotkać i wspólnie zastanowić nad dalszymi działaniami – mówi Łukasz Horodyski.
Przypomnijmy, mieszkańcom Wojcieszowa od dłuższego czasu zależy na zmianie przynależności powiatowej. Pierwsze referendum w tej sprawie odbyło się w 1999 roku i przytłaczająca większość (97 proc.) wybrała wtedy powiat jeleniogórski. Frekwencja wyniosła wówczas 53 proc. Głos mieszkańców nie został jednak wtedy wysłuchany przez ówczesne władze wojewódzkie. Do tematu powrócono kilka miesięcy temu, o czym więcej pisaliśmy tutaj.