RADWANICE. Tolerancja, czyli podwójny sukces „Migawek”

MIGAWKINajpierw nieformalna grupa Mig Mig wystawiła premierowy spektakl teatralny pt. „Migawki”, w reżyserii Agnieszki Wilczyńskiej-Urbanowskiej (na zdj.). Przedstawienie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Radwanicach podczas finału projektu „Sztuka tolerancji” realizowanego w ramach „Działaj Lokalnie”. Potem zespół został zaproszony na Dolnośląski Integracyjny Festiwal Teatrów Amatorskich „Kobierzycki Arlekin”.

Podczas imprezy w Radwanicach, która odbyła się w połowie listopada, emocji nie brakowało.

– Było to niesamowite przeżycie nie tylko dla aktorów, gdyż na scenie ramię w ramię stanęli niepełnosprawni mieszkańcy ze swoimi pełnosprawnymi przyjaciółmi, ale i dla widzów, którzy po raz pierwszy wzięli udział w takim wydarzeniu kulturalnym w swojej gminie – informują przedstawiciele grupy Mig Mig. – Spektakl składał się z kilku scen, które w sposób symboliczny przedstawiły to, z czym na co dzień zmagają się osoby niepełnosprawne, ale nie tylko.

Podczas przedstawienia wykorzystano elementy języka migowego, dzięki czemu mogły je też zrozumieć osoby niesłyszące. Dodajmy, że dwumiesięczne, intensywne warsztaty języka migowego były częścią projektu „Sztuka tolerancji”. Potem były podziękowania za pomoc w realizacji projektu, pamiątkowe dyplomy oraz wernisaż fotografii Rafała Pawlaka „Podaj dalej: tolerancja”. Wtedy koordynatorzy projektu zapewniali, że sztuka tolerancji będzie trwać. I były to prorocze słowa, bo już kilka dni później grupa Mig Mig dowiedziała się, że weźmie udział w Dolnośląskim Integracyjnym Festiwalu Teatrów Amatorskich „Kobierzycki Arlekin”. 

W miniony piątek, 20 listopada, z pomocą finansową Urzędu Gminy w Radwanicach i Gminnego Ośrodka Kultury zespół pojechał na festiwal. Na scenę wszedł jako ostatni z wykonawców. 

MIGAWKI1– „Migawki” poruszyły nie tylko całą kobierzycką widownię, ale i profesjonalne jury, które przyznało naszej grupie pierwszą nagrodę Złotego Arlekina – dodają z dumą przedstawiciele zespołu. – Takiego sukcesu się chyba nikt nie spodziewał. Jest to tylko dowód, że taki projekt był potrzebny i musi być kontynuowany. 

Jak już informowaliśmy, projekt „Sztuka tolerancji” miał integrować niepełnosprawnych mieszkańców ze środowiskiem lokalnym. Odbywało się to na wielu płaszczyznach, ale prym wiodły warsztaty teatralne i języka migowego. Dzięki cotygodniowym spotkaniom powstała zgrana paczka przyjaciół, którzy szanują odmienność drugiej osoby i próbują zrozumieć ograniczenia, z jakimi muszą się zmierzyć niepełnosprawni.

UR/ŹRÓDŁO: MIG MIG

Dodaj komentarz