Radni przyznali honorowe obywatelstwo Gminy Polkowice

Piotr Serafin, jeden z przywódców strajku górniczego w 1981 roku, otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Polkowice.

Uchwałę w tej sprawie radni miejscy jednogłośnie podjęli podczas dzisiejszej sesji, a właśnie dziś, 17 grudnia, przypada 38. rocznica zakończenia strajku w Zakładach Górniczych „Rudna”. Największego na Dolnym Śląsku i jednego z największych w kraju strajków okupacyjnych na początku stanu wojennego. Jedną z osób, które podjęły wtedy walkę „o godność i ludzką solidarność” był Piotr Serafin.

– Piotr Serafin to człowiek, który w najtrudniejszych dla Polski chwilach został obdarzony czymś bardzo cennym – zaufaniem strajkujących robotników – mówił podczas sesji Roman Tomczak, rzecznik polkowickiego magistratu. – Człowiek, który nigdy tego zaufania nie zawiódł. Na taką postawę w ciemnych latach stanu wojennego stać było tylko nielicznych. Dziś historycy, którzy zajmują się historią najnowszą naszego regionu są zgodni, że dzięki takim osobom, jak Piotr Serafin strajk okupacyjny na „Rudnej” zakończył się zwycięstwem, bo strajkujący opuścili kopalnię na własnych warunkach. Swoją misję pełnił kosztem zdrowia i swojej rodziny. Jego związkowa, wolnościowa odyseja nie zakończyła się bowiem wraz z odwołaniem strajku na “Rudnej”. Represjonowany, prześladowany i nękany przez peerelowskie państwo do końca jego istnienia, a wobec swojej nieugiętej postawy nie raz namawiany do opuszczenia kraju, pozostał w nim, wierny swoim ideałom. Pomocą w tym była mu zawsze jego najbliższa rodzina i przyjaciele – dodał rzecznik.

W notce biograficznej przechowywanej przez Instytut Pamięci Narodowej czytamy: „Urodzony 9 listopada 1943 we Francji. Elektryk urządzeń górniczych w ZG Polkowice. Od 30 listopada 1980 r. do 12 grudnia 1981 roku przewodniczący Zakładowej Komisji Robotniczej w ZG „Polkowice”. Od 14-15 grudnia 1981 roku współorganizator strajku, członek Zakładowego Komitetu Strajkowego w ZG „Polkowice”, następnie od 15 do 17 grudnia 1981 roku członek Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w ZG „Rudna”. Od grudnia 1981 roku do maja 1982 roku działacz konspiracji w ramach Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w ZG „Rudna”. 3 maja 1982 aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa. 5 maja 1982 roku internowany w Ośrodku Odosobnienia w Głogowie a następnie w Grodkowie. Zwolniony 16 października 1982 roku. W latach 1982-1989 działacz Tymczasowej Podziemnej Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w ZG „Polkowice”.

Ze względu na stan zdrowia Piotr Serafin nie mógł osobiście odebrać przyznanego mu tytułu Honorowego Obywatela Gminy Polkowice. Zostanie on przekazany jutro przez oficjalną delegację samorządową.

Fot. UR/UG Polkowice

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..