Raczyński w ministerstwie w sprawie fuzji z gminą wiejską.

raczynski20LUBIN/WARSZAWA. Prezydent Lubina został zaproszony do udziału w pracach nad zmianą ustawy o samorządzie gminnym. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

– Prezydenta nie interesują doraźne działania i kosmetyczne zmiany. Interesuje go wyłącznie kwestia połączenia gmin „obwarzankowych” z miastami – mówi Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina.

Szefa lubińskiego samorządu do udziału w pracach nad ustawą zaprosiła wiceminister Magdalena Młochowska, która w ubiegłym roku w Lubinie przekonywała do łączenia tego typu gmin z miastami. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zaoferowało wszystkim samorządom, które mają możliwość połączenia sił, spore pieniądze. Chodzi szczególnie o tzw. gminy obwarzankowe, jak Gmina Wiejska Lubin, której miejscowości okalają Lubin. Władze Lubina stoją na stanowisku, że mieszkańcy tych miejscowości i tak korzystają z dróg, kultury czy oświaty na terenie miasta, a resort proponuje za przyłączenie nawet 200 milionów złotych w skali 10 lat.

(drm)

Dodaj komentarz