W Muzeum Regionalnym w Jaworze odbył się kolejny interesujący wykład z cyklu „Poznajemy region”. Spotkanie pt. „Raubritterzy na Śląsku. Wybrane przypadki” poprowadził prof. zw. dr hab. Wiesław Hładkiewicz, historyk Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalista od nieznanych dziejów raubritterów na Śląsku.
Raubritterzy, czyli rycerze-rabusie zapisali się w historii księstwa legnickiego, świdnicko-jaworskiego oraz głogowskiego. Wykorzystując chaos gospodarczy i polityczny w XV stuleciu, wywołany opanowaniem Śląska przez czeskich husytów, napadali na karawany kupców i plądrowali śląskie miejscowości.
Wielu raubritterów wywodziło się jednakże z rodzin znamienitych rycerzy. W księstwie jaworskim byli to reprezentanci rodów von Schaffgotsch i von Zedlitz. Na terenie Dolnych Łużyc grasował Hans von Griesen z Niwicy, a pod Legnicą Czarny Krzysztof z Olszanicy. W puszczy zgorzeleckiej na kupców na szlaku, którym transportowano sól, wełnę, futra, gobeliny oraz korzenne przyprawy, napadali Hans von Koetwitz oraz FritscheGradis.
Wśród barwnych opowieści o średniowieczu w wykonaniu profesora Hładkiewicza była historia rycerza w… spódnicy. Jak się okazało wśród raubritterów były także kobiety.
fot. Daniel Śmiłowski
Materiał wideo TV Regionalna: