PWSZ bada czystość powietrza

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy dołączyła do organizacji, które uważają, że warto być świadomym w jakich warunkach czystości powietrza pracują i studiują osoby na terenie kampusu. To sposób uczelni na zwrócenie uwagi na problem współczesnych miast – smogu.

Legnicka uczelnia dołączyła do ogólnopolskiej sieci czujników jakości powietrza LookO2 w ramach programu badawczego „Inicjatywa doskonalenia jakości dydaktyki”. Wyniki pomiarów na biężaco są upubliczniane pod adresem https://looko2.com/heatmap.php. W Legnicy miernik powietrza został podłączony dzięki wysiłkom koła informatyki współczesnej pod opieką dr Aleksandra Klosowa. Odpowiedzialny za projekt był student informatyki na PWSZ im. Witelona Adam Lemiszka.

– Celem pomiarów na terenie kampusu PWSZ im. Witelona w Legnicy są pyłki zawieszone w formatach PM1, PM2.5 oraz PM10, czyli najbardziej krytyczne dla naszego zdrowia. Pył zawieszony PM10 jest zlepkiem różnych substancji występujących w powietrzu. Szczególne niebezpieczeństwo tego pyłku leży w tym, że może zawierać substancje toksyczne, m.in. benzopiren – rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny o przewlekłej toksyczności – czy metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Ten typ pyłu może osiągać rozmiary grubości ludzkiego włosa (do 10 µm), które docierają do górnych dróg oddechowych i płuc – tłumaczy Mirosław Szczypiorski, rzecznik prasowy legnickiej uczelni.

Obecnie grupa studentów z koła Informatyki Współczesnej z 2 roku kierunku Informatyka, Rafał Krawętek, Paweł Romaniec, Bartosz Skrabka, Małgorzata Skucha, Jakub Malinowski, Aleksandra Mikołajek, Mateusz Leśniara, opracowują własne mierniki pyłków w oparciu o nowoczesne czujniki, w tym najnowszy PMS7003, a także pracują nad możliwością pomiarów innych parametrów jakości powietrza oraz szeroko rozumianej aury pogodowej. W tym zakresie mierzone są wilgotność i temperatura powietrza, natężenie światła, poziom szkodliwego promieniowania UV, spektrum światła, poziom hałasów. Wszystkie pomiary są na bieżąco archiwizowane w zaprojektowanej przez studentów bazie danych i mogą być w każdej chwili użyte to przeprowadzenia odpowiedniej analizy, lub wyświetlone na stronie internetowej.

– Zaprojektowanie własnego miernika wymaga dużej wiedzy informatycznej, którą studenci uzyskują na studiach w ramach kierunku Informatyka, w tym wiedzy o architekturze komputerów, zasadach działania procesorów oraz umiejętności programowania w języku C/C++. Poza tą wiedzą do projektów wykorzystywany jest druk 3D, a więc przydaje się również umiejętność modelowania grafiki trójwymiarowej – informuje Szczypiorski.

O dalszych postępach w projektach dotyczących pomiarów czystości powietrza oraz innych warunków pogodowych PWSZ będzie informować na swoich stronach internetowych.

źródło: PWSZ im. Witelona

Dodaj komentarz