W przychodni zbierają nakrętki, by pomóc Gracjankowi

Koło PCK, działające przy Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych, zorganizuje zbiórkę plastikowych nakrętek na leczenie i rehabilitację małego Gracjana z gminy Polkowice.

Gracjanek urodził się 1 marca 2015 roku w 28. tygodniu ciąży bliźniaczej, z wagą 1260 g. Pierwsze pół roku życia spędził w szpitalu. Obecnie chłopczyk choruje na mózgowe porażenie dziecięce ze wzmożonym napięciem mięśniowym lewej strony ciała. Przeszedł krwawienie dokomorowe do ośrodkowego układu nerwowego, co spowodowało u niego wodogłowie. Zmaga się też z dysplazją oskrzelowo-płucną, ma oczopląs i asymetrię ciała. Ma założoną zastawkę komorowo-otrzewnową, która była już dwa razy wymieniana z powodu infekcji.

– Chłopczyk wymaga rehabilitacji metodą NDT-Bobath cztery razy w tygodniu. Jeden raz w tygodniu ma zajęcia z terapeutą SI, psychologiem, pedagogiem, logopedą. Uczęszcza również na zajęcia z hipoterapii i dogoterapii. Rodzice Gracjanka dodatkowo rehabilitują go metodą Vojty, po to by mógł uczęszczać do przedszkola z oddziałem integracyjnym chociaż na dwie godziny dziennie – mówi Izabela Bil, koordynatorka akcji z Koła PCK przy PCUZ.

Gracjan nie potrafi samodzielnie chodzić, raczkować i siedzieć, wymaga stałej opieki i intensywnej rehabilitacji. Ogromną szansą na rozwój dziecka jest przeszczep komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Chłopczyk rozpoczął już terapię. Środki uzyskane ze sprzedaży zebranych w PCUZ nakrętek zostaną przeznaczone na dalsze leczenie Gracjanka komórkami macierzystymi, turnusy rehabilitacyjne, dodatkowe terapie oraz pomoce specjalistyczne.

Nakrętki można zostawiać w portierni polkowickiej przychodni, od poniedziałku do piątku, w godz. od 8 do 14.

Fot. PCUZ/UR 

Dodaj komentarz