Przeszczepy ratują życie. Nowa akcja powiatu

– Każdy z nas może dysponować sobą, ale my chcemy żeby ludzie byli świadomi, jak wiele mogą. Obalić mity i pokazać, że nasze organy mogą uratować czyjeś życie – podkreśla Michał Huzarski, pełnomocnik zarządu powiatu lubińskiego ds. promocji i ochrony zdrowia, inaugurując kolejną kampanię profilaktyczną, tym razem promującą transplantację.

W najbliższą niedzielę – 26 stycznia – będziemy obchodzić Światowy Dzień Transplantacji. Właśnie ta data jest okazją do rozpoczęcia dyskusji na temat transplantacji w naszym powiecie. – Dbałość o zdrowie naszych mieszkańców to dla nas priorytet, dlatego chcemy zainaugurować kolejny projekt profilaktyczny. Dotrzeć do jak największej grupy mieszkańców i uświadomić im, jak ważne są nasze narządy dla życia i zdrowia innych ludzi. To bardzo istotne, bo chorzy po transplantacji często wracają do normalnego życia – zauważa Huzarski.

Swoją kampanię informacyjną powiat kieruje zarówno do najmłodszych, jak i do starszych.

– Chcemy, by nauczyciele rozmawiali o tym już z najmłodszymi uczniami, by dzieci rysowały narządy, wiedziały jak one wyglądają i które z nich można przeszczepić – tłumaczy Michał Huzarski. – Z kolei wśród dorosłych mieszkańców naszego powiatu chcemy obalić wiele mitów, np. to, że przeszczep szpiku boli. Absolutnie nie jest to prawda, dziś mamy takie sprzęty i technologie, że pobranie szpiku podobne jest do pobrania krwi – podkreśla.

Co możemy zrobić, by pomóc? Można to zrobić zarówno za życia, jak i po śmieci. Każdy z nas może zapisać się w bazie potencjalnych dawców szpiku, za życia możemy też przekazać komuś jedną nerkę lub fragment wątroby. – Ważna jest też kwestia oświadczenia woli na pobranie po śmierci naszych tkanek i narządów do przeszczepienia. Takie oświadczenie już teraz może wypełnić każdy z nas, poinformować o tym swoją rodzinę, a dokument nosić przy sobie w portfelu. Z kolei jeśli nie godzimy się na pobranie naszych narządów, możemy też w Centralnym Rejestrze Spisów zgłosić nasz sprzeciw – informuje Michał Huzarski, dodając, że druki obu dokumentów już wkrótce będzie można pobrać ze strony internetowej lubińskiego starostwa oraz jego profilu na facebooku.

Niestety, potrzeby w zakresie przeszczepów są nadal znacznie większe niż ilość przekazanych narządów. W 2019 roku liczba przeszczepionych narządów od zmarłych dawców wyniosła 1473, w tym 907 nerek, 330 przeszczepień wątroby, 145 serca, 57 płuca, 34 nerki łącznie z trzustką.

Natomiast od żywych dawców przeszczepiono 52 nerki i 21 fragmentów wątroby. Jednocześnie na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie na koniec 2019 roku było aż 1947 osób.

Dodajmy, że pierwszy zabieg transplantacji w naszym kraju miał miejsce w 1966 roku. Choremu przeszczepiono wtedy nerkę. W 1985 roku w Zabrzu po raz pierwszy udało się przeszczepić serce, w 2006 roku w Trzebnicy po raz pierwszy przeszczepiono rękę, a w 2013 roku w Gliwicach – twarz. Są też znakomite sukcesy lekarzy z Wrocławia – w 2016 roku przeszczepiono dłoń pacjentowi, który nigdy jej nie miał, a w 2019 roku wykonano autoprzeszczep serca.

Dodaj komentarz