Opublikowany: pon, Sty 20th, 2020

Przekręcił licznik o 64 tys. kilometrów

Kolejne cztery przypadki cofniętych liczników odnotowali policjanci jaworskiej policji. Rekordzistą okazał się kierowca forda mondeo, którego przebieg był zaniżony o co najmniej 64 tys. kilometrów. Mundurowi przypominają, że jest to przestępstwo zagrożone karą do pięciu lat więzienia. 

Zgodnie z nowelizacją prawa o ruchu drogowym od początku roku policjanci mają obowiązek sprawdzać stan licznika, a odczytane wskazania drogomierza zarejestrować w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jak do tej pory jaworscy funkcjonariusze już w czterech samochodach stwierdzili niezgodność przebiegu z danymi zarejestrowanymi podczas ostatniego przeglądu technicznego pojazdu. Każdy z ujawnionych przypadków dotyczył znacznego zaniżenia ilości przejechanych kilometrów, a najwięcej stwierdzono w fordzie mondeo – blisko 64 tys. km.

– Mundurowi ustalają teraz, w jakich okolicznościach doszło do ingerencji w drogomierz i kto jest za nią odpowiedzialny – informuje komisarz Łukasz Kubiś, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaworze.

Rzecznik jaworskiej policji przypomina też, że zgodnie z treścią art. 306a Kodeksu Karnego, kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie tego czynu. W przypadku mniejszej wagi czynu, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Fot. ilustracyjne

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


..