Proszą głogowian o zgodę na dalsze badania. Chodzi o arsen (WIDEO)

Prośbę do mieszkańców Głogowa, w imieniu Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, skierowały władze miasta. Chodzi o osoby, które uczestniczyły w badaniach na obecność arsenu w organizmie. Powinny odesłać zgody na pogłębione badania oddanych już próbek, aby można było określić dalsze działania. Do tej pory zrobiło to tylko 100 osób.

W badaniach na zawartość arsenu w organizmie wzięło udział prawie dwa tysiące głogowian. U co piątej osoby stwierdzono przekroczenie stężenia arsenu. Instytut Medycyny Pracy w Łodzi zwrócił się do nich z prośbą o odesłanie zgody na rozszerzone badania oddanych już wcześniej próbek moczu. Nowe nie będą pobierane.

– Instytut Medycyny Pracy w Łodzi w wyniku przeprowadzonych badań i uzyskanych wyników proponuje rozwinięcie projektu o oznaczanie form arsenu: nieorganicznej i organicznej oraz wykonanie oznaczeń metabolitów w grupie osób z przekroczeniami oraz z wartościami prawidłowymi w celu porównania i oceny takich zależności – wyjaśnia Marta Dytwińska-Gawrońska, rzecznik prezydenta Głogowa. – Zwracamy się z prośbą do mieszkańców o odesłanie zgody na pogłębione badania. Ich wyniki pozwolą nam określić dalsze działania.

Głogów jest pionierem, jeśli chodzi o badania zawartości arsenu w organizmach. Władze miasta liczą też na merytoryczne wsparcie m.in. ze strony rządu. Póki co wiele zależy od samych mieszkańców. Bez szczegółowych badań trudno będzie opracować dalsze działania.

Zobacz także: 

Fot. UR

Podziel się

Pozostaw komentarz

XHTML: Możesz używać tagów HTML-owych: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

code


..