Program profilaktyki i promocji zdrowia w chorobach układu krążenia oraz rehabilitacji po udarach mózgu będzie kontynuowany w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych. W całości zostanie on sfinansowany z budżetu gminy.
Z programu mogą korzystać mieszkańcy gminy Polkowice.
– Jest on skierowany przede wszystkim do pacjentów wymagających stałego nadzoru kardiologa, którzy w ostatnim czasie przeszli zawał serca, udar mózgu lub zabiegi kardiochirurgiczne, a także do pacjentów po pobycie w oddziale kardiologicznym – wymienia dr n. med. Andrzej Korda, specjalista kardiolog. – Do działającego przy poradni punktu profilaktyki kardiologicznej mogą zarejestrować się także osoby powyżej 30. roku życia lub młodsze ze wskazaniami lekarskimi, które wymagają przeprowadzenia badań diagnostycznych, przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania chorób układu krążenia.
– Edukujemy także naszych mieszkańców w zakresie profilaktyki chorób krążenia, oferujemy porady dietetyczne dla chorych i ich rodzin oraz promujemy zdrowy tryb życia – dodaje Urszula Bisiakowska, pielęgniarka poradni kardiologicznej. – Skupiamy się również na wczesnym wykrywaniu schorzeń poprzez specjalistyczne badania kierowane m.in. do osób z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą czy otyłością, w celu zwiększenia wykrywalności i skuteczności leczenia chorób układu krążenia.
W przychodni wykonywane są m.in. profile ryzyka sercowo-naczyniowego, pomiar BMI, USG serca, EKG wysiłkowe i spoczynkowe oraz 24-godzinna rejestracja EKG metodą Holtera. Po konsultacji z kardiologiem, mieszkańcy gminy mogą też skorzystać z dodatkowych badań, zgodnie z zaleceniem lekarza poradni. Prowadzona jest też wczesna rehabilitacja pacjentów po udarach mózgu: fizjoterapeutyczna, logopedyczna i psychologiczna.
Rejestracja pacjentów z chorobami układu krążenia: gabinet nr 127, tel. 76 746 08 54, poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek w godz. 8.30-10.30. A rejestracja na terapię ruchową dla osób po udarach mózgu: gabinet rehabilitacji dorosłych, tel. 76 746 08 45, codziennie, w dni robocze w godz. 8.30-14.
Dodatkowych informacji udziela koordynator programu Agnieszka Iwaniak, pod nr tel. 76 74 60 807 lub w gabinecie nr 104.