Prezydent Niemiec docenił wolontariuszy z VW. Także polkowickich  

Dwoje pracowników Volkswagen Motor Polska w Polkowicach, razem z grupą wolontariuszy i pracowników koncernu VW, było gośćmi Prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera i jego żony Elke Büdenbender. Usłyszeli podziękowania za zaangażowanie w zachowanie pamięci i pracę na rzecz utrzymania byłego obozu zagłady KL Auschwitz-Birkenau.

Spotkanie odbyło się pod koniec sierpnia w Pałacu Bellevue. Zaproszono na nie trzynaścioro wolontariuszy i pracowników koncernu Volkswagen. Polkowicki zakład reprezentowali Agnieszka Stefanko z działu personalnego i Alan Zimoląg z działu montażu końcowego silnika. Są  członkami OZ NSZZ „Solidarność”, współzałożycielami grupy RESPEKT- szacunek i tolerancja, wolontariuszami kilku edycji Life Festival Oświęcim oraz koordynatorami programu „Praca w Miejscu Pamięci”.

– Prezydent Niemiec wyraził swoje uznanie wolontariuszom z Polski, Berlina, Brandenburgii, Saksonii-Anhalt i Dolnej Saksonii – informuje Agnieszka Stefanko.

Jak dodaje, wszyscy angażują się w kulturę pamięci i pracę na jej rzecz. Pomagają pielęgnować i utrzymać miejsca popełnienia zbrodni, w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz dla przyszłych pokoleń w ramach projektu „Auschwitz – pamięć i odpowiedzialność”, tworzonego przez Międzynarodowy Komitet Oświęcimski (IAK) oraz koncern Volkswagen.

Podczas spotkania wolontariuszom i pracownikom towarzyszyli Gunnar Kilian z zarządu koncernu VW ds. personalnych, dr Thomas Steg, generalny pełnomocnik koncernu VW ds. stosunków zewnętrznych i Christoph Heubner, wiceprezydent IAK.

– Cieszę się i jestem wdzięczny, że tak dużo ludzi, w tym także wielu pracowników Volkswagena angażuje się w wolontariat i spotkania młodzieży w Auschwitz – mówił Gunnar Kilian. – Pamięć o tych okrucieństwach nigdy nie może przeminąć. Jestem przekonany, że zaangażowanie przeciw zapominaniu i w zrozumienie zasługuje na to, żeby zaprezentować je społeczeństwu.

– Ocaleni z Auschwitz wielokrotnie zachęcają młodych ludzi, żeby spoglądając w teraźniejszość mieli wgląd na pamięć i opierali się wszelkim oskarżeniom i wrogości przeciwko demokracji, antysemityzmu oraz nienawiści rasowej – podkreślił Christopher Heubner. – Jeśli jest jakieś przesłanie, które ocaleni chcą przekazać młodym ludziom, to jest to na pewno przesłanie przeciw obojętności. Dlatego są oni tak bardzo wdzięczni młodym uczniom Volkswagena z Niemiec i Polski za to, że podtrzymują pamięć o prześladowaniach i morderstwach, które pociągnęły za sobą miliony ofiar w Auschwitz.

Dodajmy, że od ponad 30 lat młodzi pracownicy VW z Niemiec i z Polski pomagają utrzymać pamięć o Auschwitz. Zaproszenie prezydenta Niemiec, to – jak podkreślił wiceprezydent IAK – szczególne wyróżnienie i uhonorowanie zamordowanych i ocalałych, ale także ponad 3 300 uczniów Volkswagena, „którzy przez ten czas pomagali w tym, aby wspomnienie o Auschwitz nie zginęło”.

Źródło: VW MP  

 

 

 

Dodaj komentarz