Poziomica 2017 dla Piotra Niemca! (WIDEO)

W piątkowy wieczór rozstrzygnięto drugą edycję konkursu na najlepsze architektoniczne realizacje w Legnicy. W przeglądzie zorganizowanym w Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej przez grupę „Skupień i przyjaciele” zaprezentowano 22 obiekty oddane do użytku w 2017 roku. Zwyciężył budynek autorstwa Piotra Niemca przy ul. Zamkowej 8, na który oddano 22 głosy. Niestety, laureat Poziomicy 2017 nie mógł osobiście odebrać nagrody.

Na drugim miejscu znalazł się gmach MPoint przy ul. Wrocławskiej 1 grupy architektów z pracowni Niebudek, pod kierownictwem Bartosza Kościelnego (19 głosów). Na podium znalazł się także biurowiec przy ul. Nowodworskiej 23 projektu Krzysztofa Chamielca (14 głosów).

Formuła konkursu jest otwarta. Każda osoba obecna na sali, zarówno ze środowiska architektów, jak i spoza niego, dysponuje jednym głosem.

– Poprzez ten pokaz chcę zademonstrować, że to, co się dzieje w legnickiej architekturze, jest znaczące – zwraca uwagę Jerzy Skupień. – Nie jest to co prawda architektura, jaka powstaje w Warszawie, Poznaniu czy innych dużych miastach, bo nie ta skala i nie te środki, ale architektonicznie, pod względem wyrazu i dopasowania do miejsca, niektóre z naszych projektów stoją na bardzo wysokim poziomie.

Pośród prezentowanych projektów, co ciekawe, znalazła się także Zbiorcza Droga Południowa z przeprawą mostową na Kaczawie. W większości na liście znalazły się jednak obiekty mieszkalne, biurowe czy usługowe.

– Cieszy mnie, że mogę mieć wpływ na to, jak zmienia się moje miasto – mówi laureat drugiego miejsca Bartosz Kościelny. Przy projekcie MPointu mieliśmy wiele inspiracji, dużą rolę odegrał kontekst otoczenia. Co ważne, w tym przypadku udało się wypośrodkować racje inwestora i architekta, bo jednemu zależy na ogół przede wszystkim na uzyskaniu jak największej liczby metrów kwadratowych, a drugiemu na wyglądzie. W tym przypadku inwestor kładł duży nacisk na wygląd budynku. Nagroda to dla mnie duża satysfakcja – dodał architekt.

Anna Zając z Biura Projektowego Niebudek chwaliła większość projektów.

– Choć do każdego z nich można mieć jakieś uwagi, to jest z czego wybierać. Na pewno każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – zauważyła.

Organizatorzy konkursu zapraszają na kolejne edycje wszystkich chętnych. Każda zainteresowana architekturą osoba może stać się jurorem i mieć wpływ na wybór, w czyje ręce trafią kolejne Poziomice.

Poniżej lista wszystkich biorących udział w konkursie realizacji.

Biurowiec przy ul. Nowodworskiej 23 (proj. Krzysztof Chamielec)

Zbiorcza Droga Południowa

MPoint, ul. Wrocławska 1 (proj. B. Kościelny)

Laboratorium Wewnętrzne LIS, ul. Szczytnicka 27 (proj. Marie Laure, Vincent Genod)

Budynek wielorodzinny, ul. Kedywu 6a i 6b (proj. Andrzej Horwath)

Budynek wielorodzinny, ul. Ściegiennego 20 (proj. Lesław Bryniarski)

Dom jednorodzinny Sienkiewicza 1A (proj. Małgorzata Matrynia, A. Twaróg)

Biurowiec Savex, ul. Jaworzyńska 254 (proj. Bartosz  Kościelny)

Biurowiec, ul. Zamkowa 8 (proj. Piotr Niemiec)

Budynek usługowy, ul. Czarneckiego 36 (proj. Janusz Lewandowski)

Stacja Paliw Orlen, ul. Łokietka 9

Przychodnia lekarska, ul. Wrocławska 196 (proj. Michał Włoskowicz)

Budynek wielorodzinny, ul. Myrka 19 (proj. Jolanta Lewandowska-Chojnowska)

Budynek wielorodzinny, ul. Olkuska 9 (proj. Artur Gorczyca)

Remont budynku, ul. Nowodworska 11

Outlet, ul. Łowicka 27

Lofty, ul. Złotoryjska/Leśmiana (proj. Wojciech Sieradzki)

Fabryka Uzin, ul. Jaworzyńska 287 (rozbudowa)

Fabryka Wezi-Tec, ul. Jaworzyńska 299

Myjnia Dejon Dąbrowski, ul. Poznańska

Adaptacja zabytkowej willi na przedszkole Małego Nestorka, ul. Grunwaldzka 36

Dyskont Spożywczy Lidl, ul. Jaworzyńska (proj. Agnieszka Knefel)

Dodaj komentarz

*

code