Niepodległościowy mural przy polkowickim starostwie (WIDEO)

Dziś rozpoczęły się prace związane z powstaniem muralu na ścianie przy polkowickim starostwie. Autorem projektu i wykonawcą obrazu jest Cezary Ziętek z Krakowa, laureat powiatowego konkursu na niepodległościowy mural.  

Konkurs na projekt i wykonanie muralu upamiętniającego 100. rocznicę odzyskania niepodległości ogłosił powiat polkowicki.

– Ideą konkursu było dotarcie głównie do młodzieży z tą szczytną ideą – przypomina Kamil Ciupak, wicestarosta polkowicki. – A założenia były takie, by mural wpisywał się w otoczenie, ale przede wszystkim przemawiał obrazem do obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.

Na konkurs wpłynęły dwie oferty. Zwycięzcą został Cezary Ziętek, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Form Przemysłowych. Mural w formie tryptyku powstanie na powierzchni 50 metrów kwadratowych.

– Głównie są tu nawiązania do motywów patriotycznych, stąd kolorystyka i stylistyka, bardziej stonowane – mówi Cezary Ziętek. – Chciałbym pokazać nawiązanie do historii, wspaniałego czynu, który miał miejsce 100 lat temu i skutkował odzyskaniem niepodległości, a także pokazać teraźniejszość, która jest bardziej radosna, właśnie przez postać chłopca biegnącego z latawcem, który z tej wolności już korzysta.

Zwycięzca konkursu, poza prestiżem, otrzymał też nagrodę finansową, czek na 1000 złotych.

Powiat polkowicki sfinansował koszt farb i innych artykułów potrzebnych do wykonania muralu. Szacunkowy koszt przedsięwzięcia wyniesie około dwóch tysięcy złotych, ale – jak podkreśla wicestarosta, “przesłanie jest bardzo szlachetne i warte każdych pieniędzy”.

Zobacz także: 

Fot. UR

Dodaj komentarz