Sudety 2030 z powiatem złotoryjskim

Powiat złotoryjski włączył się do prac nad strategią rozwoju społeczno-gospodarczego naszego regionu. Taka uchwałę podjęli radni podczas ostatniej sesji. Wkrótce ma powstać dokument pod nazwą „Sudety 2030”, który będzie opisywał olbrzymie dysproporcje w rozwoju gospodarczym i społecznym pomiędzy północną, a południową częścią województwa dolnośląskiego.

Przedstawiciele samorządów z południa Dolnego Śląska chcą wspólnie stworzyć strategię rozwoju zarządzanych przez siebie miast, gmin i powiatów. Dzięki parafowaniu przez nich takiego dokumentu będą mogli starać się w przyszłości o dodatkowe środki unijne, które pozwolą na szybszy rozwój regionu i zmniejszenie dystansu do pozostałych, bogatszych regionów. Pomysłodawcy proponują opracowanie „Strategii Rozwoju Społeczno-Gospodarczego południa Dolnego Śląska – Sudety 2030”. Chęć przystąpienia do projektu wyraziło już dziewięćdziesiąt samorządów z podregionów wałbrzyskiego i jeleniogórskiego, w tym także powiaty złotoryjski i jaworski. Na uwagę zasługuje fakt, iż inicjatywa ta nie ma charakteru politycznego, dzięki czemu będzie mogła funkcjonować, bez względu na ewentualne zmiany, do jakich może dojść po przyszłorocznych wyborach samorządowych.

– Regionalne Programy Operacyjne na lata 2007-2013 i 2014-2020 pokazały olbrzymie rozwarstwienie społeczne pomiędzy bogatą północą z Wrocławiem na czele, a południową częścią Dolnego Śląska, gdzie Produkt Krajowy Brutto na jednego mieszkańca jest nawet dwukrotnie niższy. Dzięki tej strategii gminy i powiaty będą mogły samodzielnie ubiegać się o fundusze zewnętrzne, zwłaszcza te pochodzące z Unii Europejskiej – uważa Jacek Grabowski, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Złotoryi. – W naszym województwie do tej pory decydującą rolę miał podregion wrocławski i legnicko-głogowski, dlatego stworzenie spójnego programu modernizacyjnego to jedyna szansa na wyrównanie dysproporcji pomiędzy północą a południem i odwrócenie niekorzystnych zjawisk. Poza tym Polska nie korzystała nigdy wcześniej z tzw. dopłat górskich – dodaje.

Pomysłodawcą i koordynatorem projektu jest prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Wśród dwunastu członków tzw. komitetu sterującego znalazł się również starosta złotoryjski Ryszard Raszkiewicz. W ciągu kliku lub kilkunastu najbliższych dni ma zostać opracowany list intencyjny, w którym określone będą ogólne ramy działań. Sam dokument „Sudety 2030” powinien natomiast powstać do końca 2018 roku, a zacznie funkcjonować od 2020 r., gdy zakończy się program RPO na lata 2014-2020.

Koszt uczestnictwa we wspólnej strategii nie powinien przekroczyć trzech tysięcy złotych i będzie zależny od liczby samorządów, które biorą udział w inicjatywie.

Dodaj komentarz